Gazeteci Pelin Ünker’e Paradise Papers Haberleri Nedeniyle Ertelemesiz Hapis Cezası

Paradise Papers veya Türkçe adıyla Cennet Belgeleri’nde adı geçen dönemin başbakanı Binali Yıldırım ve oğullarının Malta’da off-shore olarak şirket kurduğu bilgisini Cumhuriyet Gazetesi’nde haberleştirdiği için “iftira ve hakaret” suçundan yargılanan Pelin Ünker 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 860 lira para cezasına çarptırıldı. Karar istinaf mahkemesine taşınacak.

İstanbul Çağlayan Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması görülen davada Binali Yıldırım ve oğlu Bülent Yıldırım’ın avukatı Muhammed Gök davacı vekili olarak katıldı. Pelin Ünker ve avukatları Abbas Yalçın, Tora Pekin ve Halil Kocabaş duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteciler takip etti. Açık yargılaması devam olunan duruşmanın hakimi ise Nursel Bedir.

İlk olarak söz alan Binali Yıldırım ve oğlunun avukatı Muhemmed Gök şikayet dilekçesinde belirttikleri gibi müvekkillerinin kişilik haklarının zedelendiğini gerekçesiyle Pelin Ünker’in cezalandırılmasını istedi.

Pelin Ünker’in avukatı Abbas Yalçın daha sonra söz alarak şikayet dilekçesinde müvekkiline ait olmayan haberler olduğunu belirtti ve dilekçede sözü edilen yazı dizisindeki beyanların yanlış olduğunu söyledi.

Yalçın’ın ardından söz alan Tora Pekin ise Pelin Ünker’in yazmadığı haberlerden suçlu tutulamayacağını belirterek müvekkilinin beraatını talep etti.

“Tüm dünyada haber yapıldı ama dünyada bir tek Pelin Ünker yargılanıyor. Basının demokratik bir toplumda vazgeçilmez bir görevi vardır. Kamuoyunu ilgilendiren tüm belgeleri halka açıklamakla yükümlüdür. Pelin de bunu yapmıştır.

“Vergi cenneti ülkede şirket kurmak. Yapılan haber bundan ibaret. Şikayet dilekçesinde bunu inkar etmemişler. Zaten yasal olarak herkes bu tür şirketler kurabilir. Suç değil. Bunda sıkıntı yok. Ama başbakanın çocukları kurabilir mi? Etik olarak kuramaz. Kuruyorsa halkın bu konuda haber alma özgürlüğü var. Halkın Paradise Belgelerini okuma hakkı var.

“Kaldı ki Binali Yıldırım da istifa etmeyerek suç işleyen siyasetçi olmayı göze alıyor. Kendisi hem partiden belediye başkan adayı oluyor hem de Mecli Başkanlığı görevini devam ettiriyor. Anayasal suç bu. Basının görevi bunu eleştirmektir, bilgilendirmektir. Pelin Ünker’in yaptıkları da kamuoyunu bilgilendirmektir.”

Pelin Ünker ise yaptı savunmada daha önce yaptığı savunmaları tekrar ettiğini belirterek yaptığının gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi.

“Ben gazetecilik görevimi yerine getirdim. Kamuya var olmuş kişilerle ilgili bir haberdi. Kamuoyuna duyurma görevimi yerine getirdim. Kendisine cevap hakkı tanınmıştır. Yaptığım haberin suç teşkil ettiğini düşünmüyorum.”

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Ünker’i “kamu görevlisine hakaret” suçu nedeniyle “suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen neticenin ağırlığı, sanığın kastı ve kastının yoğunluğunu birlikte değerlendirerek” 8 bin 660 TL para cezasına çarptırdı.

Ünker, “iftira” suçu nedeniyle de 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB)’ Ünker’in yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varamadığından reddetti. Cezalarda ertelemeye gidilmezken, karar istinaf mahkemesine taşınacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.