Roboski Katliamı’nda yedinci yıl

TSK’nin hava harekâtı ile 34 kişinin yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin yaralandığı, Şırnak’ın Uludere ilçesinde yaşanan Roboski Katliamı’nın üzerinden yedi yıl geçti. Saldırı öncesinde istihbaratı veren görevlinin yedi yıldır gizlendiğini ifade eden TBMM Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyelerinin tamamının katliamdan sorumlu olduğunu ifade etti.

Gök, “Olayın yaşandığı gece MGK toplantısında da gündeme gelen bir kişi var. Bir MİT personeli ısrarla sınır ticareti yapan köylülerin arasına Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in sızdığını söylüyor. O istihbarat sonucunda 34 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Yedi yıldır o istihbarat personelinin kim olduğunu söylemiyorlar” dedi.

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in “Bir MİT personelinden teyit edilmiş istihbarat aldık” sözlerini hatırlatan Gök, “O gün MGK’de kim varsa hepsinin bu işte sorumluluğu vardır. Yapılması gereken şey gerçek sorumluların ortaya çıkarılması, kimsenin korunup kollanmamasıdır” dedi.

Tutuklu eski HDP milletvekili Ferhat Encu, kardeşi ve birçok yakınını kaybettiği Roboski Katliamı dolayısıyla kaleme aldığı mektubunda, “Bu katliam insanlık tarihine geçen kara bir leke. Katledilen Roboski hakikatini gün yüzüne çıkarmak için tüm hak savunucularını ve hukukçuları Roboski ile dayanışmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : birgün

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.