Çocuklara Yönelik Programlarda ‘Abur Cubur’ Reklamlarına Yasak

Ticaret Bakanlığınca, çocuklara yönelik olarak radyo ve televizyon programlarında; gofret, çikolata, şeker, enerji barları, cipsler, gevrek, meyve suları, enerji içecekleri, tatlandırıcılı tüm içecekler gibi gıdaların reklamının yayınlanması yasaklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe” göre Sağlık Bakanlığı’nın kırmızı listesinde yer alan ve aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılamayacağı belirtildi. Konuya dair düzenleme geçen mart ayında yapılmıştı.

Buna göre;

“Çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarının başında, sonunda veya program esnasında ve münhasıran çocuklara yönelik tasarlanan diğer her türlü mecrada, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan gıda ve içecekler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamı yapılamaz.” denildi.

Tematik çocuk kanallarında da yayınlanan içeriklerin neredeyse tamamı çocuk programları olması nedeniyle, bu kuruluşlar da kırmızı kategoride yer alan gıda maddelerinin reklamına yer veremeyecek.

Çocuk programları dışında kalan yayınlarda ise çocuk programlarında reklamının yapılamayacağı tespit edilen gıda ürünlerinin reklamının yayını sırasında, ekranın alt kısmında izleyiciler tarafından rahatça okunabilir, akar bant şeklinde içerisinde düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden yazılı veya sözlü uyarılara yer verilmesine karar verildi.

Haber, sağlık, eğitim, spor gibi diğer yayın kuruluşları, yayın akışlarında çocuk programlarına yer vermeleri durumunda, yayınladıkları çocuk programlarında kırmızı kategorideki ürünlerin reklamına yer veremeyecekler.

Öte yandan aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, ürünle birlikte çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik hediyeler verilemeyecek ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği uygulanamayacak.

Aynı Yönetmelikte ayrıca “her türlü ateşli veya ateşsiz silah, silah üreticisi ve satıcısının reklamına da izin verilemeyeceği” ifadeleri yer aldı. Ayrıca falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen hizmet reklamlarının yanı sıra yasa dışı bahis, kumar oyunlarının reklamları hiçbir şekilde yapılamayacak. Sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarıyla hizmetlerinin reklamına yer verilemeyecek.

Aşırı Tüketimi Tavsiye Edilmeyen Gıdalar

  • Çikolata ve şekerler, gofretler, enerji barları, tatlı soslar ve tatlılar (Çikolata ve kakao içeren diğer ürünler; beyaz çikolata, jöle, şekerlemeler, kaynatılmış tatlılar, şekerli sakızlar, karameller, likörlü tatlılar, sürülebilir çikolata ve diğer tatlı soslar, fındık-fıstık ezmeleri, tahıllı, granüllü, müsli barlar, badem ezmesi)
  • Kekler, tatlı bisküviler, meyveli paylar, çikolata kaplı bisküviler, kek karışımları (Pastane ürünleri, kruvasan kurabiyeler, bisküviler, pandispanya kekler, yaş pastalar, waffel, meyveli paylar, tatlı poğaça ve çörekler, çikolata kaplı bisküviler, kek karışımları, lokma benzeri tatlılar, baklavalar)
  • Tüm cipsler ve gevrek çerezler
  • Meyve suları (Konsantreden oluşturulan meyve ve sebze suları, sütlü ve meyveli karışımlar (smoothies))
  • Enerji içecekleri
  • Alkolsüz şekerli ya da tatlandırıcılı tüm içecekler (Kolalı içecekler, limonata, portakallı içecekler, gazozlar, diğer alkolsüz içecekler, şeker ya da tatlandırıcı ilaveli mineral ve/veya aromalı sular (gazlı dahil))
  • Yenilebilir buzlar (Dondurma, dondurulmuş yoğurt, buzlu şekerlemeler (meyveli buzlar), sorbeler)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.