Almanya’da Meclis Raporu: Türkiye Suriye’de İşgalci Güç

Almanya’da Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan raporda, Türkiye için “Suriye’de işgalci güç” tanımlaması yapıldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haber ajansı DPA’dan derlediği raporda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin ile Azez, el Bab ve Cerablus bölgelerindeki askeri varlığı tam olarak incelendiğinde uluslararası hukuk açısından askeri işgal kriterlerini karşılamaktadır.”

Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan dokuz sayfalık raporla ilgili Sol Parti meclis Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen, Almanya’da hükümetin Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerini uluslararası hukuk ihlali olarak değerlendirmemesi eleştirisi getirdi.

Dağdelen, “Tüm uzman raporları ve Alman meclisinde grubu bulunan bütün partilerin tutumuna rağmen Suriye’nin bazı bölgelerine NATO müttefiki Türkiye tarafından girilmesi ve işgalini hâlâ uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendirmemek bir skandaldır” dedi.

Alman Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin Mart ayında açıkladığı bir başka raporda da Türkiye hükümetinin, meşru müdafaaya neden olacak kendisine yönelik bir silahlı saldırıya dair somut bir kanıt sunmadığı kaydedilmişti.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki YPG güçlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatına hukuki gerekçe olarak BM Şartı’nın 51’inci maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkını göstermişti.

*Kaynak: Deutsche Welle Türkçe / BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.