Google’a aptal yazınca neden Trump çıkıyor?

Google’ın resim arama kısmına aptal (Idiot) yazılınca Amerikan başkanı Donald Trump’ın fotoğrafları karşımıza çıkıyor. Bu olay sosyal medya da oldukça popüler hale geldi.
Google’ın Hindistanlı CEO’su Sundar Pichai, bu haberler üstüne konuyla ilgili bir açıklama yaptı. ABD başkanlığı görevlerini yapan Donald Trump daha önceden de dünya genelinde bulunan emlak zenginliği ile de tanınıyordu. Dünyanın en çok kullanılan arama motorunda aptal kelimesi yazıldığında fotoğraflarının çıkması bir tartışma konusu yarattı.

11 Aralık günü Google’ın CEO’suna bu soru soruldu ve Pichai konuya açıklık getirdi. Pichai’nin yaptığı açıklama şu şekilde; Google anahtar sözcüğü alıp, sözcüğün bulunduğu sayfaları tazelik, popülerlik ve insanların sözcüğü nasıl kullandığı gibi 200’den fazla veriye göre sıraladıklarını belirten Pichai, bu sayede o arama için sürekli en iyi sonucu verdiklerini söyledi.

Yani bu arama sonucu insanların fotoğrafların alt metinlerini ya da diğer kriterleri nasıl kullandığı ile alakalı oluyor. Bir fotoğrafın alt metnindeki anahtar kelimeleri ne girersek, arama sonuçlarında o fotoğraf görünecektir. Konuyla ilgili daha fazla ne olacak bu bir merak konusu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.