NASA, 2011 sonra uzaya yeniden insan gönderiyor

NASA, 2011 sonra uzaya yeniden insan gönderiyor. Kulağa garip geliyor ancak, ABD’nin uzay ajansı, 2011 yılında son uzay mekiğini de emekliye ayırdıktan sonra uzaya insan fırlatmaya son verdi. Uzaya çıkacak astronotları ise Rusya’nın uzay gemileri ile Rusya’daki fırlatma rampalarından uzaya göndermeye devam etti.

NASA bu dönemde sadece uydu ve erzak taşıyan insansız roketler fırlatmaya devam etti. NASA şimdi Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in insan taşıyacak uzay gemisi Crew Dragon ile astronot fırlatma yeteneğini yeniden kazanacak.

Uzay ajansı, SpaceX’in uzay gemisi ile kendi yetenekleri ile ABD toprakları içindne uzaya astronot göndermek için Mart 2019 tarihini hedef olarak belirledi. Böylece 2011’de son verdikleri insanlı uçuşlar, 2019’da yeniden başlayacak.

Elon Musk’un uzay gemisi üreten şirketi SpaceX, nihayet uzaya astronot da göndermeye başlıyor. Astronotlar için özel gemi Ünlü girişimcinin şirketi bugüne kadar NASA ve başka kurumlar için, insansız uzay uçuşları yapıyor, yörüngeye …

ABD’nin uzayda savaşmak üzere “uzay komutanlığı” kurmuş olması ama Rusya olmadan uzaya astronot yollayamıyor olması da uzun zamandır eleştiri konusu oluyordu. Böylece bu komik durum da ortadan kalkacak.

SpaceX’in ardından ise rakibi Boeing’in uzay gemileri ile astronot fırlatılması gündeme gelecek zir Boeing de aynı hedef için NASA ile beraber yoğun şekilde çalışıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.