Demirtaş kararı ‘tercüme’ bekliyor

AİHM kararının ardından HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye başvurusunda bulunmuştu. AİHM’in, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararın tercümesi beklendiği gerekçesiyle dün bir karar çıkmadı. Mahkeme, Demirtaş’ın avukatlarının yaptırdığı tercümeyi ise dikkate almadı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Demirtaş için AİHM’in verdiği “serbest bırakılma” kararı üzerine gözler, yargılamayı yapan mahkemeye çevrildi. Ancak mahkemeden “AİHM kararının tercümesi beklendiği” gerekçesiyle dün herhangi bir karar çıkmadı.

Demirtaş’ın avukatları önceki gün AİHM kararının hemen ardından Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Demirtaş’ın AİHM kararı doğrultusunda tahliye edilmesi istenen dilekçenin ekine, kararın tercümesi de konuldu. Ancak mahkeme, avukatların yaptığı tercümeyi dikkate almadı. Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazan mahkeme, kararın tercüme edilerek gönderilmesini istedi. Bu nedenle Demirtaş’ın tahliye talebiyle ilgili dün karar verilemedi. Tercümenin ne zaman bitirileceği konusunda ise bir yanıt verilmedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.