Türkiye’nin ilk org festivali İstanbul’da Saint Esprit Kilisesi’nde

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Opus Amadeus İstanbul Org Festivali,  22 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında İtalya, Fransa ve Macaristan’dan org virtüözlerini ağırlayacağı üç konsere ev sahipliği yapacak. Konserler İstanbul’daki Harbiye Saint Esprit Kilisesi’nde düzenlenecek.

Ortaçağdan bu yana kilise orgu için müzik tarihi boyunca birbirinden önemli eserler bestelendi ve bestelenmeye devam ediyor. Festival bu zengin repertuvarın örneklerini dinleyicilere sunmayı amaçlıyor.

Maestro Giuseppe Gandolfo’nun gerçekleştireceği açılış konserinde Frescobaldi, Pergolesi ve Corelli gibi geç rönesans-erken barok ve barok dönemin dünyaca ünlü bestecilerinin eserleri seslendirilecek. Programda Campodonico, Quirici, Pagani  ve Gandolfo gibi Türkiye’de çok tanınmayan, genellikle org için eserler vermiş besteciler de yer alacak. 22 Kasım’daki konser saat 20.30’da başlayacak.

Festivalin  ikinci konserinde Fransa’nın önde gelen org virtüözlerinden Ghislain Leroy org repertuvarından örnekler seslendirecek. Bach’ın org için yazdığı “La minör BWV 543” ile Mozart’ın hayatının son yılına girdiğinde mekanik org için bestelediği “Andante”si repertuvarda yer alıyor. Konser 29 Kasım’da gerçekleşecek.

Festival kapanış konserinde Macar org virtüözü Dora Petery’yi ağırlayacak. Sanatçı; Alman, İspanyol, Macar, İngiliz, Avusturyalı ve Fransız bestecilerden oluşan bir konser programı sunacak.

Bach’ın tanınmış eserlerinden Re Minör “Toccata” ve “Füg”; John Stanley’in imzasını taşıyan “Voluntary” ve Mendelssohn’un Do Minör Sonatı konserde dinlenebilecek. Konser 11 Aralık’ta yine Saint Esprit Kilisesi’nde gerçekleşecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.