İstanbul Vegan İnisiyatifi mezbahada ilk ‘vigil’ eylemini gerçekleştirdi

İstanbul Vegan İnisiyatifi tarafından Sakarya Tepekum’da bugün ilk kez mezbaha Nöbet (Vigil) eylemi düzenlendi. Canlı olarak yayınlanan mezbaha nöbetine vegan aktivistler katıldı.İnsanları bilinçlendirmek amacıyla kurulan İstanbul Vegan İnisiyatifi,   uluslararası hayvan hakları kuruluşu The Save Movement’in bir parçası olan Nöbet (Vigil) eylemini gerçekleştirdi.

Videoda canlı olarak yayınlanan Nöbet(Vigil) sırasında hayvanlar tek tek öldürülmek üzere mezbahaya götürülüyor. Yürüme bandına sokulurken, vegan aktivistler yürüme bandı boyunca hayvanlara eşlik ediyor. ” Hayvanlarla vedalaşmak için bize 5 dakika verin” dövizi açıyorlar. Canlı yayın videosunu aşağıda izlemek mümkün:

 


“Yeryüzündeki cehennemle bugün tanıştık”


İstanbul Vegan İnisiyatifi adına konuşan vegan aktivist  Doğa Giray Nöbet (Vigil) eyleminin önemini şöyle açılıyor:

Mezbahalar cam duvarlara sahip olsaydı, tüm tüm insanlık vegan olurdu (Paul McCartney)
“Mezbahaların neden  yerleşim yerlerine uzak noktalara inşa edildiğini daha önce düşünmüş müydünüz? Bir hayvanın öleceğini fark edip kaçmaya çalışması, dakikalar süren acı dolu bir ölümün ardından bedeninin parçalara ayrılması, vicdan sahibi her insanın rahatsız olacağı bir görüntüdür. Ancak günümüzde bu vahşi eylemlerin tamamı tenha mezbahaların kapalı kapıları arkasında gerçekleşiyor. Öldürülmekten kurtulmak için canhıraş çırpınan hayvanlar market raflarındaki süslü ambalaj paketleri haline getiriliyor ve tüketiciler tabaklarına koydukları et parçalarının arkasında yatan acı gerçeğe yabancı bırakılıyor. Bizler hayvanları meta statüsüne indirgendiği, itilip kakıldığı, acımasızca öldürüldüğü sektörlerin perde arkasında yaşananlardan haberdar olan her insanın, bu sektörlere katkı sağlamayı bırakacağına inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda, mezbaha gerçeğini topluma, yani tüketiciye taşımayı İstanbul Vegan İnisiyatifi olarak görevimiz kabul edilen ediyoruz. Zulüm ve haksızlık karşısında sessiz kalmayacağız. Hayvanlar hak ettikleri özgürlüklerine kavuşana dek avazımız çıktığı kadar bağıracağız. Son kafes kırılana dek!” Giray ilk deneyimlerini ise şöyle açıklıyor: “Ölmek istemeyen, korkudan birbirlerine sokulan ve kaçmaya çalışan hayvanların elektrikli çubuklar zoruyla ölüm yoluna sokulmasına tanık olmak bizler için başlı başına zorlu bir deneyimken, onların o ölüm yolu sonunda kafalarının kesilmesini, bedenleri parçalara ayrılırken ki kıvranışlarını izleyip elimizden hiçbir şey gelmemesi bugüne kadar yaşadığımız en büyük çaresizlikti. Yeryüzündeki cehennemle bugün tanıştık.”
İstanbul Vegan İnisiyatifi /Sakarya'da bir mezbahada ölüme giden inek. 19 Kasım 2018-Pazartesi

İstanbul Vegan İnisiyatifi /Sakarya’da bir mezbahada ölüme giden inek. 19 Kasım 2018-Pazartesi

 

İstanbul Vegan İnisiyatifi Hakkında

İnsan menfaati için sömürüye maruz kalarak katledilen hayvanların uğradıkları istismara karşı insanları bilinçlendirmek amacıyla İstanbul merkezli bir inisiyatiftir.  İstanbul Vegan İnisiyatifi, Kadıköy’de gerçekleştirdiği Gerçeklik Küpü eyleminin ardından İstanbul Animal Save kapsamında eylemler düzenliyor.

 

Ä°stanbul Vegan Ä°nisiyatifiOtomatik alternatif metin yok.

İlk Mezbaha Nöbet(Vigil) Açıklaması 

“Her yıl 56 milyardan fazla kara hayvanı insan kullanımı için öldürülüyor. Öldürülen deniz hayvanlarının sayısı ise rakamlarla ölçülemeyecek kadar fazla olduğu için genellikle tonelajla ifade ediliyor. İnsanlığın hayvanlar üzerinde sağladığı kontrol sadece bundan ibaret de değil, her yıl milyonlarca hayvan bilimsel deney, eğlence, taşıma gibi sektörlerde mal statüsüne indirgeniyor. Acı, sevgi, sadakat gibi duyguları hissetme yetisine sahip olan, ve en önemlisi, yaşamak isteyen hayvanların hayatlarına insanların menfaatleri ve zevkleri uğruna son veriliyor.Hayvansal ürünlerin insan sağlığı için gerekli olmadığı ve hayvancılık sektörlerinin çevreye verdiği olağanüstü zarar bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Hayvanların insan menfaatleri için; alışkanlık, gelenek, kolaylık gibi sebeplerle kullanımına devam edilmesi her geçen gün kabul edilebilirliğini yitiriyor.Hayvanların bu dünyada bizimle birlikte değil de, bizim için varolduğu algısını kırmak; onların özgür ve insan elinden gelen acılardan uzak yaşamlar sürmesini sağlamak ve hayvan kullanımının olduğu sektörlerin gerçeklerini gözler önüne sermek amacıyla yola çıktık. Bu amaç uğrunda ilk adım olarak kanlı mezbaha gerçeğini insanlara göstermeyi seçtik. Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren mezbaha önünde yerimizi alacak, insanlar etlerini talep ettikleri için ölümlerine gönderilen çiftlik hayvanlarının kesimden önceki son anlarına tanıklık edecek, ve onlara hayatları boyunca hiç görmedikleri sevgi ve saygıyı göstereceğiz. Zulmün yerine merhametin hüküm sürdüğü bir dünya için hayvan kullanımını önce tabağımızdan, sonra hayatımızdan çıkarmanın önemini savunacağımız Nöbet (Vigil) etkinliğimize vegan olan ya da olmayan herkesi davet ediyoruz. Tüm kafesler kırılana dek! İstanbul Vegan İnisiyatifi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: İstanbul Vegan İnisiyatifi(İVİ) ‘CircleOfSilence’ Eylemi Düzenledi | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.