Modacı tasarımlarında kürk kullanmayı bıraktı

Fransız stilist Jean Paul Gaultier’de doğal hayvan kürkü tasarımlarına veda ettiğini açıkladı. Böylece 2002 ve 2006 yıllarında atölyesi ve podyumu basılan Gaultier de doğal hayvan kürkünü kullanmaktan vazgeçen uzun moda evleri listesine adını ekledi.

Fransız Canal+ TV’sinde ki “Bonsoir” (İyi Akşamlar) programına katılan stilist Jean Paul Gaultier bu kararını açıklarken “Hayvanların doğasına karşı gelmek gerek ve onlara ızdırap çektirmenin bir anlamı yok” diyerek konuşmasına şöyle sürdürdü: “Doğal kürk pahalı ve kadınları cezbeden iddialı ayrıca şık, albenisi olan pahalı bir klasik moda tasarımı. Üstelik sentetik kürkten daha sağlıklı vücudu ısıtır. Ancak artık ekolojik gerçekleri kabul etmek zamanı. Hayvan severlerin haklı çağrılarına duyarlı olmak ses vermek gerekiyordu.”   

Yıllardır PETA (Hayvanları Etik Koruma Toplumu) tarafından kara listeye alınan Jean Paul Gaultier böylece moda dünyasında Versace, Armani, Ralph Lauren, Gucci, Burberry, John Galliano, Zara, H&S gibi doğal kürkten vazgeçenler listesine adını yazdırdı.

PETA ise ünlü Fransız stilistin bu kararını sevinçle karşılayarak “Geç kalınsa da doğru karar alındı” yorumuna bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.