CNN, Trump ve Beyaz Saray’ı mahkemeye verdi

CNN, ABD Başkanı Donald Trump ve üst düzey Beyaz Saray yetkililerini, muhabirleri Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a akreditasyonunun iptal edilmesi nedeniyle mahkemeye verdi. Davada, CNN’in ABD anayasasının birinci ve beşinci maddelerini kullanma hakkının elinden alınması gerekçesi sunuldu.

CNN’in mahkemeye verdiği isimler arasında Donald Trump, ABD Genel Kurmay Başkanı John Kelly, Basın Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Kurmay Başkanı Yardımcısı Bill Shine, Gizli Servis Direktörü Joseph Clancy ve Acosta’nın geçiş iznine el koyan, adı belirtilmeyen görevli bulunuyor.

CNN’in Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta, ara seçimlerin ardından düzenlenen basın toplantısında Trump’a göçmen politikasına ilişkin bir soru yöneltmeye çalışmış ancak Trump, bunu engellemişti. Yaşanan gerginlik sonrası Trump, “CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın. CNN için çalışmıyor olmalısın. Sarah’a (Beyaz Saray Basın Sözcüsü) davranış biçimin berbat. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu şekilde davranamazsın” demişti.

Beyaz Saray, yaşananlar üzerine Acosta’nın akreditasyonunu iptal etmişti.

Olay üzerine New York dahil olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilerde on binlerce kişi “Basını rahat bırakın” sloganlarıyla yürümüştü.

Acosta’nın basın kartının askıya alınması ve akreditasyonunun iptal edilmesiyle ilgili konuşan Trump “Bu kararı ben vermedim. Fakat başkalarına da uygulanabilir” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.