TEMA’dan Mesaj Var: Toprağı Koru İklimi Koru

12-18 Kasım tarihlerini kapsayan Erozyonla Mücadele Haftası’nda TEMA Vakfı, toprak ve iklim ilişkisine dikkat çekerek tüm Türkiye’de “Toprağı koru, iklimi koru” sloganıyla etkinlikler düzenliyor. Ayrıca hafta kapsamında toprakların yaşamsal önemini topluma iletmek için açılan Toprak TEMA web sitesini de yenileyerek yayına alıyor.

Yenilenen Toprak TEMA web sitesi toprak hakkındaki genel bilgileri, Türkiye’deki toprakların durumunu, toprağa dair merak edilen ve az bilinen konuları içeriyor.

Vakfın bu yıl “Toprağı koru, iklimi koru” sloganıyla yola çıkmasının nedenini toprak ve iklimin yakın ilişkisiyle açıklayan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’ın değerlendirmeleri şöyle:

“İklim değişikliği bugün ve yarınımızı tehdit eden en önemli sorunlardan biri. İklim değişikliğine özellikle fosil yakıt kullanımı sonucu ortaya çıkan sera gazları (karbondioksit vb.) neden oluyor. Sera gazları küresel ortalama sıcaklıkları artırıyor.

“Sanayi devrimini takiben dünyadaki ortalama sıcaklık 1 derece arttı. Bu artışın 1,5 derecede sınırlı tutulması iklim değişikliğinin etkilerinin daha da şiddetlenmemesi için ciddi önem taşıyor.

“Küresel sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2010 yılı seviyesine göre yüzde 45 azaltmamız ve 2050 yılına kadar net sıfırlamamız gerekiyor. Bunu başarmak için öncelikle toprak olmak üzere tüm karbon yutaklarını (depolarını) korumak büyük öneme sahip.”

Gıdanın yüzde 95’i doğrudan veya dolaylı olarak toprakta yetişiyor. Ancak yaşamsal önemi olmasına rağmen topraklar yeterince korunmuyor. Dünyada ekilebilir arazilerin yüzde 33’ü toprak bozulumuna uğramış halde. Üstelik erozyon ilk önce toprakların karbon içeriği en yüksek olan üst kısmını yok ediyor.

Türkiye’de ise toprakların yüzde 86’sında erozyon görülüyor ve yılda 642 milyon ton toprak erozyonla taşınıyor. Bu toprağın 154 milyon tonu deniz, dere ve göllere taşınarak kaybediliyor.

Türkiye’de erozyonla taşınan toprağın yaklaşık yüzde 1’i ormanlardan, yüzde 56’sı mera alanlarından, yüzde 39’u tarım alanlarından yüzde ise 4’ü diğer alanlardan geliyor.

Bu nedenle ormanların erozyonu önlemedeki rolü oldukça önemli. Dolayısıyla orman varlığının korunması ve artırılmasının önemi bir kez daha öne çıkıyor.

Bununla birlikte gıda güvenliğinin riske girmemesi için tarım ve mera alanlarında da erozyonu azaltacak önlemlerin alınması gerekli. Sürdürülebilir toprak yönetimiyle yüzde 58 daha fazla gıda üretilebileceği için bu yönetime ağırlık vermek gerekiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.