OXFORD VE REUTERS ARAŞTIRMASI|Türkiye’de Sol Görüşlüler Haberi İnternetten, Sağ Görüşlüler Televizyon’dan İzliyor

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü, Ocak – Şubat 2018 döneminde yaptığı Dijital Medya Raporu’nu yayınladı. Araştırmanın Türkiye ayağı Dr. Servet Yanatma başkanlığında organize edildi. Rapor, Türkiye’deki medyaya dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Türkiye’deki insanların yüzde 48’i televizyonu ana haber kaynağı olarak görüyor. İnternetteki haberleri (sosyal medya dahil) ana haber kaynağı olarak gösterenlerin oranı yüzde 39. Radyo yüzde 7, basılı medya ise yüzde 6 oranında.

Medyada hiçbir kurum veya kuruluşa bağlı olmadan yapılan dijital haberciliğin oranı ise yüzde 7 seviyesinde. Sol görüşlülerin öncelikli haber kaynağı internet iken (yüzde 45), sağ görüşlülerde ana haber kaynağı televizyon (yüzde 59).

Habere erişilen cihazların oranında akıllı telefonun payı hızla artıyor. Katılımcıların yüzde 43’ü, haberlere ilk olarak akıllı telefondan ulaştıklarını belirtiyor. 18 – 24 yaş arasında gençlerin yüzde 53’ü habere telefonla ulaşırken, 55 yaş üstünde bu oran yüzde 31 olarak ölçüldü.

En çok tercih edilen haber kanallarında en başta FOX TV bulunuyor. Ardından CNN Türk, NTV ve TRT en çok tercih edilen haber kanalları.

Katılımcıların tercihlerine göre yapılan sıralamada, ilk 10 medya kaynağında sadece Hürriyet ve Sözcü gazeteleri yer bulmuş durumda.

İnternette en çok kullanılan haber siteleri ise CNN Türk, Hürriyet, Mynet, NTV ve Sözcü.

En güvenilmeyen haber kaynakları ise A Haber, Sabah ve TRT Haber olarak sıralandı.

Katılımcıların yüzde 38’i medyadaki haberlere güvendiğini ifade ederken, yüzde 40’lık bir kesim güvenmediğini belirtiyor. Raporda bu durum, ülkedeki kutuplaşmanın gittikçe arttığının bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Sosyal medyadaki haberlere güven oranı ise yüzde 30’larda seyrediyor.

Rapora göre, kişilerin siyasi görüşleri medyaya yaklaşımlarını belirleyen ana etken. Sağ görüşlülerin yüzde 51’i medya kaynaklarına güvenirken, sol görüşlülerin güven oranı yalnızca yüzde 29.

18 – 24 yaş arası gençlerin haberlere güven oranı yüzde 28 iken, 55 yaş üstü insanlar yüzde 43 oranında medyaya güvendiğini belirtmiş durumda.

Katılımcıların yüzde 49’u, ticari ve siyasi sebeplerle ‘uydurulmuş’ haberler gördüğünü söyledi. Bu oran araştırmaya katılan 37 ülke arasındaki en yüksek oran. Diğer ülkelerde uydurma haberlere rastladığını söyleyenlerin oranı ortalama olarak yüzde 26.

Ayrıca raporda, katılımcıların yüzde 65’inin siyasi görüşlerini açıklamakta çekindiğini belirtti. Bu oranın, araştırmaya katılan 37 ülke arasındaki en yüksek oran olduğu belirtilerek, katılımcıların otoriter yönetimden çekindiği ifade edildi.

Araştırmaya katılan ülkelerin bazıları: Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Şili, Hırvatistan, Hong Kong, Macaristan, Yunanistan, İrlanda, Polonya, Singapur, Slovakya, Tayvan.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/medya/202432-turkiye-de-sol-gorusluler-haberi-internetten-sag-gorusluler-televizyon-dan-izliyor

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.