Gürer: Muhalif gazetecilere sarı basın kartı verilmiyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) gazetecilere sarı basın kartı verilmesi konusunda ayrımcılık yaptığını söyledi. Gürer, muhalif gazetecilerin tüm kriterleri yerine getirmelerine rağmen kart alamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ömer Fethi Gürer’in sarı basın kartlı gazetecilerle ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı. Oktay, 2018 yılı temmuz ayı itibariyle sürekli sarı basın kartı sahibi 5 bin 709 gazetecinin bulunduğunu açıkladı. 15 bin 485 gazetecinin sarı basın kartının bulunduğunu belirten Oktay, bunlardan 3 bin 930’unun kadın, 11 bin 555’inin de erkek olduğunu bildirdi.

Gürer, Cumhurbaşkanlığına bağlı BYEGM tarafından, müracaat eden basın mensupları arasında yapılan değerlendirmeyle verilen sarı basın kartlarında ‘iktidar yanlısı’ ve ‘muhalif gazeteci’ ayrımı yapıldığı yönünde ciddi şikâyetlerin olduğuna dikkat çekti.

Gürer, muhalif gazetelerde görev yapan basın mensuplarının tüm kriterleri yerine getirseler bile sarı basın kartı alamadıklarını ancak iktidara yakın basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çok daha kolay şekilde basın kartına sahip olabildiklerini ifade etti.

Gürer, sürekli sarı basın kartı sahibi olma kriterindeki 20 yıl çalışma zorunluluğunun da esnetilmesi gerektiğini vurguladı.

Muhalif gazetecilere ve yöneticilere yönelik ayrımlara ilişkin de bir soru önergesi hazırlayan Gürer, şu sorulara cevap istedi:

“Özellikle muhalif basın kuruluşları ve muhalif basın mensuplarına yönelik uygulamalarda Başbakanlığa bağlı olan BYEGM tarafından verilen basın kartları, hak ettikleri halde verilmezken, genel yayın yönetmeni de dahil bazı yazarlara da gri pasaportları verilmediği şikayet konusudur. Halen Cumhurbaşkanlığına bağlı olan BYEGM’den bilgi talep edildiğinde ‘yazışmaların devam ettiği’ bahanesiyle 2 yıldan fazladır karşılanmayanlar vardır. Farklı muhalif basın yayın kuruluşlarında benzer durumların yaşanmaktadır. Gazetecilerden sarı basın kartı ve gri pasaport başvurusu yapan kişi sayısı kaçtır? Son üç yıl içinde kaç başvuru olmuş kaçı karşılanmıştır?”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.