Ressam Yusuf Katipoğlu, yaşamını yitirdi

Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin kurucusu ünlü ressam Yusuf Katioğlu dün yaşama veda etti. Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden yetişen ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında sayısız sergiye imza atan Katipoğlu 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Daha önce akciğer kanseri teşhisi konulan Katipoğlu’nun cenazesi bugün öğlen Kuzguncuk Camii’nden kaldırıldıktan sonra salı günü memleketi Trabzon’a götürülecek. İskender Paşa Camii’nde öğlen namazında yapılacak törenin ardından Asi Mezarlığı’na defnedilecek.

Yusuf Katipoğlu, çok kısa bir süre önce eşi Ursula Katipoğlu ile beraber ‘Birikim’ adlı sergisini açmıştı.

Yusuf Katipoğlu

1941 yılında Trabzon’da doğdu. DGSA Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden 1968 yılında mezun oldu. Resim çalışmalarını bir süre eğitim kurumlarındaki görevleri ile sürdürdü.

1975’te Trabzon Devlet Güzel sanatlar Akademisi’ni kurdu. 1978’e kadar bu galerinin yöneticiligini üstlendi. Devlet Resim Sergisi dahil yurtiçi ve yurtdisinda pek çok sergiye katıldı.

Ressam Ursula Katipoğlu ile evli olan sanatçı 1981 yılında eğitim kurumlarındaki görevlerini bırakarak Kuzguncuk’a yerleşti. Çalışmalarını Kuzguncuk’taki atölyesinde sürdürdü.

Eşi İle Tanışması

Ressam Gülseren Südor, Evrensel’de kaleme aldığı yazıda Yusuf Katipoğlu ile Ursula Katipoğlu’nun tanışma öyküsünü şu sözlerle aktarmıştı:

“38 yıl önce Trabzon’a iki İsviçreli turist kız kardeş gelir. Karşılarına bildikleri üç dilden anlayan kimse çıkmaz. Bu durumu çözmeye çalışanlar; çareyi has Trabzonlu; güzel sanatlar akademisi mezunu, ressam Yusuf Katipoğlu’na müracaat etmekte bulurlar. ‘Hocam, dillerinden anlamadığımız iki turist kız var. Sen okumuş bir adamsın ve her dilden anlarsın!’ diyerek çağırdıkları Yusuf’un gelecekteki yaşam çizgisinin İsviçreli Ursula ile kesişmesine vesile olurlar.

Yusuf’un her dilden nasıl anladığını soracak olursanız, cevabı onu tanıyan herkesin bildiği gibi, pandomim ve teatral yeteneğiyle ilgilidir. Karadeniz’in dalgaları kadar hareketli, coşkulu ve taklitçi Yusuf’a karşın; Ursula, doğup büyüdüğü köyün karlı dağlarının, sessiz, dinginliğini almıştır. Her ikisinin yaşam birlikteliğindeki dengeyi de işte bu olgular sağlar.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.