Britanya ve Kanada Zuckerbeg’ü sorgulamak istiyor

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg ABD vatandaşı olabilir ama yarattığı sosyal medya servisi dünya çapında 2 milyardan fazla insanın hayatına dokununca, etki ettiği toplumların da hedefinde olmaktan kurtulamıyor. ABD’de 2016 Başkanlık seçimlerinde sonuçların Facebook’ta yayınlanan sahte haberler nedeniyle değişmiş olabileceği yorumlarının ardından bütün dünya ülkeleri Facebook’un ülkelerindeki faaliyetlerini mercek altına almıştı.

Şimdi özellikle Kanada ve İngiltere’deki politikacılar, Facebook’un sahte haberleri ve seçimleri etkileyebilecek manüpülasyonları hakkında endişelerini bizzat Zuckerberg’e sormak, bunların engellenmesi için neler yapıldığını duymak istiyorlar.

Bu istek aslında basit bir merak da değil, politikacılar endişelerinin giderilmemesi halinde ülkelerinde Facebook’a erişimin engellenmesi dahil, farklı sert çözümleri de gündeme getirme seçeneklerini değerlendiriyorlar.

İngiltere ve Kanada’da meclis ve hükumet üyesi politikacıların ortak imzaladıkları bir mektup çoktan Zuckerberg’e ulaştırıldı ve genç iş adamı, meclis komisyonu karşısında sorulara cevap vermek üzere ülkeye davet edildi.

Tabi Zuckerberg’ün bu davete katılma mecburiyeti bulunmuyor ama hükumetlerin de “yabancı” bir ülkenin şaibeli sosyal medya servisine kendi ülkelerinde faaliyet izni verme mecburiyetleri bulunmuyor. İngiltere ve Kanada’da, hatta ardından Avrupa’da çarşı karışacak gibi görünüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.