Opera sanatçısı Pervin Çakar’dan Almanya’da Kürtçe ‘opera’

İtalya’da yaşayan Kürt opera sanatçısı Pervin Çakar, Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde verdiği konserde Feqiyê Teyran’ın sözlerini yazdığı “Ay Dilbere” şarkısını seslendirdi. Çakar’ın yorumu, salondaki izleyicilerden tarafından çok beğenilirken, sosyal medyada paylaşılan video yoğun ilgi gördü. Eser daha önce Ciwan Haco ve Aram Tigran gibi sanatçılar tarafından da yorumlanmıştı.

Yazar Şeyhmus Diken, Çakar’ın videosunu sosyal medya hesabından paylaşarak şu sözlere yer verdi:

“Pervin Çakar daha ilk İtalya’ya gittiği yıllarda “Kürtçe Opera” yapma hayalini söylemişti bana. İşte o hayalinin gerçekleşmiş hâli. Hem de büyük usta Aram’ın şarkısı ile… Can-ı gönülden kutlarım.”

Pervin Çakar, 1981 yılında Mardin’de doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Mezzo-soprano ve şan eğitmeni Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Eğitimini İtalya’da Academia D’arte Lirica’da ve Academia Musicale Umbria’da sürdürdü. Buralarda Carmen Gonzalez, William Matteuzzi, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2006 yılında ünlü soprano  Luciana Serra’nın masterclass programına katıldı.

36. Della Valle D’ltria di Martina France Festivali’nde, şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile “Leyla Gencer Anısına” konserinde yer aldı. Ankara Bilkent Senfoni Orkestrası ile Yiğit Aydın’ın “Saygun-Emre Operası”nın ilk gösterimini gerçekleştirdi. Marco Boemi yönetimindeki World Youth Orkestrası ile Musica Riva Festivali’nde bulundu. Pavarotti Vakfı tarafından Moskova Kremlin Sarayı’nda düzenlenen şef Fabrizio Maria Carminati yönetimindeki Moskova Filarmoni Orkestrası ve San Petersburg Senfoni Orkestrası ile konserlere çıktı.

Çakar, New York Lotte Lehmann Vakfı’nın “En İyi Kadın Sesi Özel Ödülü”, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması birincilik ödülü ve 6. Leyla Gencer Opera Yarışması’nda üçüncülük ödülü gibi çok sayıda ödüle değer görüldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.