Kadın Şiirleri Festivali FeminİSTANBUL üçüncü yılında

Uluslararası Kadın Şiiri Festivali FeminİSTANBUL , “Birlikte Çeşitlilik” temasıyla 1-3 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. UNESCO’ya bağlı ve World Festival of Poetry’nin (WFP) gözetiminde yapılan festival üçüncü yılında Peru, Hindistan, Romanya, İspanya, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Macaristan, Almanya ve Arap ülkelerinden gelen şairleri ağırlayacak. Şairler, kendi ülkelerinde yaşanan kadın sorunlarını şiir aracılığıyla anlatacak.

Kadın, erkek, LGBTİ ayırmaksızın her din, dil, ırk ve cinsiyetten şairler, kadına odaklanan şiirleriyle festivalde yer alacak. Hilal Karahan, Dilruba Nuray Erenler ve Emel Koşar’ın organizatörlüğünde düzenlenen FeminİSTANBUL, kadın sorunları hakkında evrensel nitelikte bir düşünce, sanat ve iletişim platformu olmayı amaçlıyor.

Organizasyon ekibinden Hilal Karahan bu yılın temasını şu sözlerle açıklıyor:

“Dünyanın farklı ülkelerinde farklı kadınlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Biz kadınlar değişiğiz, farklıyız, çeşitliyiz. Ama temelde hepimiz dünyanın ve insanlığın üretenleriyiz. İnsanlık varsa bizim sayemizde var. Biz kadınların ortak mirası ve ortak özelliği bu çeşitliliktir. Çeşitliliklerimizi kucaklıyoruz. Kadın olmayı kutluyoruz ve bir armağan olarak kabul ediyoruz. İşte bu kutlama için buluşuyoruz.”

Bu sene için farklı bir şiir antolojisi oluşturduklarını belirten Karahan, “2018 Uluslararası Feministanbul Kadın Şiiri Antolojisi’ne tüm dünyadan 55 şair katıldı. Çevirileri ben, Ayten Mutlu, Mehmet Hakkı Suçin, Volkan Hacıoğlu ve Mesut Şenol yaptık. Dünyada pek çok benzer çalışma olmasına rağmen, Türkiye’de bir ilk oldu. Bundan sonraki yıllarda da devam edecek” dedi.

Festival 2016 yılında “Anadiline karşı kadın dili” manifestosuyla yolculuğuna başlamıştı. Belirlenen tema çerçevesinden edebiyatta ve şiirde kadın dili incelenmişti. Geçtiğimiz yıl ise “Tuzun Sınırları” başlığında mülteci sorunları üzerine gidilmiş ve mülteci şiirleri okunmuştu.

Kaynak: Evrensel

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.