Brezilya’da ırkçı Jair Bolsonaro yeni devlet başkanı oldu

Brezilya’da devlet başkanlığına Sosyal Liberal Partinin (PSL) adayı ırkçı Jair Bolsonaro seçildi. Brezilya’da 7 Ekim’de yapılan devlet başkanlığı için yapılan seçimlerin ilk turu sonunda adaylar yüzde 50 oy oranına ulaşamayınca ilk iki sırada yer alan Sosyal Liberal Partinin adayı Jair Bolsonaro ve İşçi Partisinin (PT) adayı Fernando Haddad ikinci tura kalmıştı. İkinci tur sonunda ise ırkçı açıklamalarıyla gündemde olan Bolsonaro, yüzde 55 oy alarak Brezilya’nın yeni devlet başkanı oldu.

Avrupa basını tarafından “Brezilya’nın Trump”ı olarak da adlandırılan Bolsonaro, uzun yıllardır Brezilya’da genel olarak sola karşı yürütülen geniş kapsamlı bir kampanyanın sonucu olarak güç kazandı. 20 yıl boyunca işbasında olan ve 30 binden fazla insanı katleden cunta rejimini açıktan savunan, hatta yapılanları az bulduğunu söyleyen Bolsonaro’ya karşı bir tek savcı dahi harekete geçip soruşturma açmadı.

“Seçildiğimde İşçi Parti’sinin taraftarlarını, politik karşıtlarımı temizleyeceğim” diyen Bolsonaro, Brezilya’da her yıl binlerce kişinin silahlı çeteler tarafından öldürülmesine rağmen bireysel silahlanmayı kolaylaştıracağını vadediyordu.

2016 yılından itibaren iktidardaki İşçi Partili Devlet Başkanı ve eski gerilla Dilma Rousseff, yargı eliyle gerçekleştirilen bir darbeyle görevden alındı. Rousseff’den önceki devlet başkanı Luiz Lula de Silva ise yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle hapse atıldı ve devlet başkanlığına bir kez daha aday olmasına izin verilmedi. Anketler Lula’nın aday olması durumunda, Bolsonaro’un seçimleri kazanmasının mümkün olmadığını gösteriyordu.

Hal böyle olunca da PT zorunlu olarak Lula’nın devlet başkan yardımcılığına getirmeyi düşündüğü São Paulo Belediye Başkanı Haddad ile seçimlere katıldı. Haddad, yaklaşık yüzde 29’luk bir oranla seçimin ilk turunda ikinci sırada yer almıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.