“Canan Karatay Veganlardan Özür Dilesin!” Kampanyası Başlatıldı

“Canan Karatay Veganlardan Özür Dilesin!” Kampanyası Başlatıldı. Vegan Medya tarafından başlatılan kampanyada şöyle dendi:

“24 Ekim 2018 tarihinde Habertürk Kanalı Akşam haberlerinde Canan Karatay’ın veganlık konusunda yaptığı olumsuz açıklamalar ve hakaret içeren ithamlar (tahıl beyinli) sebebiyle kendisinden veganlar olarak özür bekliyoruz.

Vegan beslenme, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) de kabul ettiği üzere, doğru ayarlandığı takdirde bebekler, çocuklar da dahil olmak üzere herkes için uygulanabilir ve sağlıklı bir beslenme biçimidir. Dünya genelinde ve Türkiye’de de birçok vegan sağlık profesyoneli bulunmakta ve konu ile ilgili açıklamalar yapmaktadır. Veganlık ile ilgili yapılmış akademik çalışmalar da, vegan beslenmenin sağlık üzerindeki olumlu etkilerini ispatlamaktadır.

Konunun sağlık dışındaki noktası ise, hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan insanları etiketleme ve aşağılama noktasıdır. Veganlık; her türlü hayvan kullanımına karşı olan bir yaşam biçimidir. Bu noktada yapılan açıklamalar herhangi bir dini, inancı, yaşam şeklini vs. kötüleme noktasındadır. Müslümanlar şöyledir, Yahudiler böyledir, homoseksüeller şöyledir, Türkler böyledir, Kürtler şöyledir gibi çoğaltılabilecek olan ötekileştirme ve etiketlemedir. Kötücül bir ayrımcılıktır. Bu sebeple vegan olun ya da olmayın, sizi bu kampanyayı imzalamaya davet ediyorum.

Toplumumuzda veganlık henüz yeni yeni bilinmektedir ve bu şekilde ana akım medyada veganlık hakkında böyle temeli olmayan açıklamalar, veganlığın yanlış bilinmesine sebep olmaktadır.

Bütün bu sebeplerden Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın yine canlı yayında veganlardan özür dilemesini ve talihsiz açıklamalarını değiştirmesini talep ediyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.