Kerestecioğlu: Hayvan Deneyleri Verileri Kamuoyuyla Neden Paylaşılmıyor?

HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Türkiye’de yapılan hayvan deneyleriyle ilgili bilgilerin yönetmeliğe rağmen kamuoyuyla neden paylaşılmadığını sordu.

2014’te Bakanlık bünyesinde deneylerde hayvan kullanılmasına dair “etik ilkeleri” belirlenmesi için kurulan Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nun (HADMEK) hayvanların deneylerde kullanılmasına dair yıllık istatistik bilgileri toplamak ve yayınlama görevi bulunuyor. Ancak bu veriler 2016’dan bu yana açıklanmıyor.

HADMEK’in bu görevini yerine getirmediğini hatırlayan milletvekili Kerestecioğlu, Bakan Pakdemir’e şu soruları iletti:

* 2017 yılında hangi amaçlarla, hangi türlerden, toplam kaç hayvanın deneylerde kullanıldığı bilgisi ne zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır?

* Bu bilgiler neden zamanında yayınlanmamaktadır?

* Yönetmeliğe aykırı olan bu durumun giderilmesi için Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yapılmakta ve yapılacaktır?

* Mevzuatın kendisine verdiği görevi yerine getirmeyen, bu kapsamda ihmali bulunan ve yurttaşların bilgi edinme taleplerini karşılamayan Bakanlığınız personeli hakkında soruşturma açılacak mıdır?

* Ak Parti’nin resmî web sitesinde, Ak Parti’nin bir icraatı olarak, “Milyonlarca hayvan kobay olmaktan kurtuldu” görseli paylaşılmıştır. Deney hayvanları ile ilgili olarak, hükümetin ne tür çalışmaları mevcuttur? Söz konusu görselde işaret edildiği gibi, son beş yılda kaç milyon hayvan kobay olmaktan kurtulmuştur?

* 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet edilerek usule aykırı olarak hayvan deneyi yapıldığı gerekçesi ile son beş yılda, kaç kişi ve kuruma, toplamda ne kadar İdarî para cezası kesilmiştir?

* Bugüne dek faaliyet izni iptal edilen ya da geçici süreliğine çalışmaktan men edilen Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (HADYEK) ve deney hayvanı üretim tesisi, işletme olmuş mudur?

Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.