Suudi Arabistan: Kaşıkçının ölümünden sorumlu herkes tutuklanacak

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin başlatılan çalışma ve soruşturma sürüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Jubeir cinayetin aydınlatılması için söz verdiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Trump ise soruşturma için verilen 1 aylık süreyi uzun bulduğunu ifade etti. Ayrıca Kaşıkçı’nın ölüm emrini veren kişi ve cesedi Türkiye’den kimin çıkardığına ilişkin basın kuruluşlarında çeşitli iddialara yer verilirken; CIA Direktörü Gina Haspel’in soruşturmayla ilgili bilgi almak için Türkiye’ye geldiği belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Jubeir, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, İstanbul’daki konsolosluk binasında öldürülmesi konusunda kapsamlı soruşturma yapılması ve olayın aydınlatılması için söz verdiklerini açıkladı. Jubeir, Endonezya’da basın toplantısında yaptığı açıklamada gazetecinin ölümünden sorumlu olan herkesin tutuklanacağını söyledi.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi gibi durumların bir daha yaşanmaması için çeşitli mekanizmaların devreye alınacağı sözünü de veren Jubeir, bu yönde somut adımların atılacağını da ekledi.

Sabah gazetesi Cemal Kaşıkçı’nın katledilişinde emir ve planları uygulatan kişinin Başkonsolosluk Ataşesi Ahmet Abdullah Almuzaini olduğunu öne sürdü. Almuzaini, Kaşıkçı başkonsolosluktan randevu aldıktan sonra Riyad’a gitti. Emir ve planları alarak 1 Ekim’de geri geldi. Kaşıkçı öldürüldükten sonra Riyad’a döndü.

Yeni Şafak ise Kaşıkçı’nın cesedinin yurt dışına 15 kişilik infaz timinin başındaki Maher Abdulaziz Mutreb aracılığıyla çıkarıldığını iddia etti. Mutreb’in diplomatik pasaportu nedeniyle bagajını X-Ray’e koymadan transit olarak uçağa bindiği belirtiliyor.

Öte yandan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na ait diplomatik plakalı aracın bulunduğu Sultangazi’deki otoparkın önünde emniyet güçlerinin bekleyişi de sürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamadan tatmin olmadığını belirtti. Trump, Riyad yönetiminin soruşturma için bir aylık süre istediğini belirterek, “Bu çok uzun bir süre, buna gerek yok” dedi. Öte yandan CIA Direktörü Gina Haspel’in Kaşıkçı soruşturması bağlamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye hareket ettiği belirtildi.

ABD Başkanı Trump, Teksas eyaletinin Houston kentine gitmek üzere Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Daha önce Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamayı “güvenilir” bulduğunu belirten Trump, bu defaki açıklamadan tatmin olmadığını belirtti.

Trump, Suudi Arabistan’ın soruşturma için bir aylık süre istediğini belirterek, “Bu çok uzun bir süre, buna gerek yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Soruşturma için Türkiye’de üst düzey ABD’li yetkililer olduğunu ifade eden Trump, “Bu gece ya da yarın sabah bu üst düzey yetkililer dönecek ama hem Türkiye’de hem de Suudi Arabistan’da yetkililerimiz var” diye konuştu.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili soruşturma bağlamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldiği belirtildi. ABD medyasının, ismini paylaşmadığı kaynaklara dayandırarak yayımladığı haberlere göre Haspel, Türkiye’de Kaşıkçı soruşturması kapsamında temaslarda bulunacak.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı’nın “konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü” açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.evrensel.net/haber/364145/suudi-arabistan-kasikcinin-olumunden-sorumlu-herkes-tutuklanacak

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.