CIA Başkanı Haspel, Kaşıkçı soruşturması için Ankara’da

CIA Başkanı Gina Haspel, Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili olarak Ankara’ya geldi. Haspel’in kendisi de işkenceye karışmış bir isim olarak biliniyor.

CIA Başkanı Gina Haspel, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin soruşturma için Türkiye’ye geldi.

Haspel’in Türkiye’ye gelmesinin ABD Başkanı Donald Trump’ın isteğiyle olduğu söyleniyor. Trump, Suudi Arabistan’ın açıklamalarını “tatmin edici bulmadığını” söylemişti.

Gina Haspel’in geçmişinde işkenceye karıştığı biliniyor. İşkence suçlamalarını kısmen kabul eden Haspel, bunların tekrarlanmayacağını açıklamıştı.

2002 yılında Tayland’da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, “Kedi Gözü” isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu olmuştu.

Gizliliği kaldırılan CIA belgelerine göre El Kaide üyesi Ebu Zübeyde’ye hapishanede tutulduğu sürede ayda 83 kez işkence yapılmış, uyumasına izin verilmemiş, kafası duvara vurulmuş ve sol gözünü kaybetmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.