Photo Credit To http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201905-bir-akademisyene-daha-1-yil-3-ay-ertelemeli-hapis-cezasi

Bir Akademisyene Daha 1 Yıl 3 Ay Ertelemeli Hapis Cezası

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” ile suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) Bahçeşehir Üniversitesi’nde işten çıkarılan Öğr. Gör. Naciye Gülengül Altıntaş’ın dördüncü duruşması görüldü.

Mahkeme heyeti, Altıntaş’ın “TMK 7/2’den suçunun sabit görülerek aynı maddenin 1. cümlesi gereğince suçun işleniş biçimi, fiilin özellikleri, kastın ağırlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak 1 yıl hapisle cezalandırılmasına, suçu basın ve yayın yoluyla işlemesi nedeniyle aynı maddenin 2. cümlesi gereğince cezanın ikide bir oranında arttırılmasına, yargılama sırasındaki davranışları nedeniyle altıda bir oranında indirim yapılarak 1 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına” karar verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Mahkeme Başkanı: Hakan Özer – Üyeler: Onur Engin Deniz, Veli Gürsoy – Savcı: Hasan Adalı.

TCK 301 talebi reddedildi
Duruşmanın başında konuşan avukat Ali Soydan diğer mahkemelerdeki akademisyen davalarında yargılamaya Türk Ceza Kanunu (TCK) madde 301 kapsamında devam edilebilmesi için Adalet Bakanlığı’na izin talebi gönderildiğini ve izin gelene kadar durma kararı verildiğini söyledi.

Savcı “yargılamanın terör örgütü propagandası suçundan” devam etmesini talep etti. Heyet, “daha önceki celselerde ilgili talebin reddedildiği ve diğer mahkemelerdeki kararların kendilerini bağlamayacağı” gerekçeleriyle talebin yeniden değerlendirme yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Soydan: 17 sayfa şüphe var ama delil yok

Savcı bir önceki celsede açıkladığı esas hakkında mütalaasını tekrar ederek Altıntaş’ın TMK 7/2’ye göre cezalandırılmasını istedi.

Son sözü sorulan Altıntaş ve avukatı Ali Soydan ise derhal beraat talebinde bulundu. Soydan 24 sayfalık savunmasını mahkemeye yazılı olarak sundu. Özetle şunları söyledi:

“Hiçbir çapraz değerlendirme yapmadan iddianameye göre karar vereceksiniz. İddianamede 17 sayfa şüphe var ama tek bir delil yok. Buna göre verilecek karar hukuki değildir.

“TMK 7/2’nin oluşabilmesi için doğrudan kastın oluşması gerekir. Olası kastta, yani yüzde bir şüphenin bile olduğu yerde terör örgütü propagandası suçu oluşmaz.”

Mahkeme heyeti Altıntaş’ın eyleminde “terör örgütü propagandası yapmak suçunu sabit görerek” 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Hükmün açıklamasını geri bıraktı.

(Bianet)

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201905-bir-akademisyene-daha-1-yil-3-ay-ertelemeli-hapis-cezasi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.