HRW: “Cumhurbaşkanına Hakaret” Davalarının Açılmasına Son Verilsin

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mizahi bir pankart açarak Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri suçlamasıyla yargılanan Ankara’daki dört öğrenci hakkındaki şikâyetini geri çekmeyi tercih ettiğini hatırlattı.

Öğrencilerin davası 22 Ekim günü başlayacak ancak Cumhurbaşkanı’nın şikâyetini geri çektiğinin açıklanmasının ardından, savcılık muhtemelen öğrencilerin beraatini talep edecek.

“Olumlu ama sorunu çözmüyor”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, bunu olumlu bir hamle ve davası görülecek öğrenciler açısından memnuniyet verici bir gelişme olarak görmekle birlikte, bu hamlenin mahkemelerde halen sürmekte olan ve ifade özgürlüğünü pervasızca ihlal eden binlerce davaya ilişkin daha geniş kapsamlı sorunu çözmediğini söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Vekili Benjamin Ward “‘Cumhurbaşkanına hakaret’ bir suç olmamalı, ayrıca mizahi bir pankart açan öğrencilerin yargılanmaması gerektiği de çok açık” dedi.

Ward, “Türkiye mahkemeleri geçtiğimiz dört yıl boyunca sırf Cumhurbaşkanı’na karşı söz söyledikleri için binlerce insanı mahkum etti. Hükümet insan haklarıyla bu şekilde alay etmekten vazgeçmeli ve Türkiye’de yaşayan insanların barışçıl ifade özgürlüğü hakkına saygı göstermelidir” diye konuştu.

Ward son olarak şunları söyledi:  “Savcılar da, Cumhurbaşkanı’nın bir sözüyle dava açma ya da düşürme kararı vermemelidir.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü,  “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan açılan davaların sayısındaki artışı ilk olarak 2015 senesinde rapor etmişti ve davaların sayısı o günden bu yana hızla artmaya devam ediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Türkiye ile ilgili diğer raporları için TIKLAYINIZ

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.