Katliam 3’üncü yılında: 10 Ekim anma etkinliğine katılım başladı

10 Ekim katliamının 3 yıldönümü anma etkinliği için Gar önündeki eyleme katılım günün ilk saatlerinde başladı. Aileler dışında kimsenin gar önünde toplanmasına izin verilmezken, Gençlik Parkı’nın girişi de dahil olmak üzere Gar’a çıkan tüm yollar kapatılmış vaziyette.

Alan girişine kurulan arama noktalarında sıkı güvenlik önemleri alınmış durumda. Polislerin, defter, kitap, kalem ve şarj aleti de dahil olmak üzere birçok eşyayı keyfi olarak alana almaması dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıllarda katliamın yıl dönümlerinde ailelerin yapmak istediği anmalara izin verilmemiş, polis kitleye saldırmıştı. Katliamın üçüncü yıldönümünde anmaya izin verilmesine karşın anma etkinliği çeşitli engellemelerle başladı. Ankara Garı’na giden yolları kapatan polis, önce sadece katliamda yakınlarını yitiren ve yaralananların alana girişine verdi. Benzer bir engelleme gazetecilere de uygulanarak sarı basın kartı şart koşulmak istendi. Önce gruplar halinde alana girişler yapıldı, polis daha sonra herkesin alana girişine izin verdi.

 

Emniyetin aldığı bir başka ‘önlem’ ise bu kadar da olmaz dedirtti. Ankara Emniyeti yakın bir zaman önce HDP Kongresi ve mitinglerde uygulamaya başladığı “çakmak, power bank, kalem” yasağını 10 Ekim anmasında da devam ettirdi. Anmaya gelenler bu eşyalarını arama noktalarında bırakıp geçmek zorunda kalırken, polisin arama noktasındaki tutumu çevredekilerin “Katliam günü neredeydiniz?” tepkisine yol açtı. Gar önünde yapılan anma etkinliğinde konuşmalar başladı. Ancak engeller nedeniyle hala birçok insan arama noktalarında.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.