Venezuela’da kripto para zorunlu olacak

Ekonomik tedbirler almak isteyen Venezuela’da kripto para zorunlu hale geliyor. Ülkeden çıkış yapabilmek için kripto para kullanılması gerekecek.

Venezuela para birimi olan Bolivar, dolar ve Euro karşısında büyük bir değer kaybına uğramıştı. Bu ekonomik sıkıntılar ile birlikte vatandaşlar iş bulma ve geçinme konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Ekonomik krize önlem olarak ise kripto paraların kullanımı hedefleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Venezuela, devletin resmi para birimi olan, dijital para Petro’yu tanıtmıştı. Böylelikle ülkenin Petro ve Bolivar olmak üzere iki resmi para birimi oldu.

Her iki para biriminin de ülke içinde geçerliliği olsa da Venezuela, Petro kullanımını zorunlu hale getirmeyi amaçlıyor. Hatta pasaport çıkarmak için verilen ücretin Petro ile ödenmesi zorunlu kılındı. Bunun için ülkeden ayrılmak isteyen kişiler, 2 Petro (115 dolar) tutarında pasaport ücreti ödemek zorundalar.

Ekonomik sorunlar nedeniyle her gün 5 bin kişinin ülkeden ayrıldığı düşünüldüğünde, Petro kullanımına geçişin hızlı olacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.