Kamu Denetçiliği Kurumu’na fahiş zamlar ile ilgili tüketicilerden şikâyet yağıyor

Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşlar, market, kantin, pazarlar ve dükkânlardaki fahiş fiyatları Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) şikâyet etti.

KDK’den yapılan açıklamaya göre, yurttaşın ücretsiz avukatlığını yapan kurumun kapısını son zamanlarda en çok, dolardaki yükselişin ardından ürün fiyatlarına yapılan fahiş zamlar nedeniyle mağdur olan yurttaşlar çaldı. Onlarca şikâyet alan kurum, başvuruları hızlı sonuçlandırmak için gerekli birimlerle irtibata geçti. Türkiye’nin birçok kentinden KDK’ye başvuru yapan yurttaşlar market, kantin, pazarlar ve dükkân sahiplerini şikâyet etti.

Ankara’dan bir yurttaş, çocuk bezi fiyatlarının bir hafta içerisinde yüzde 50 zamlandığını belirtti. İstanbul Sultangazi’den KDK’ye başvuran başka bir yurttaş, ilçedeki marketlerde ürünlerin hızla zamlandığını, bu zamlar hakkaniyetli ise market sahiplerinin çalışanlarına da aynı oranda zam yapması gerektiğini ifade ederek, yetkililerden denetim yapmalarını istedi.

Trabzon’dan bir kişi ise yıl içerisinde zam yapılan dolmuş ücretlerine, kriz sebep gösterilerek abartılı bir ek zammın yapıldığını kaydetti ve yetkilileri göreve davet etti.

Birbiri ardına yapılan zamlar sadece yetişkinlerin değil, çocukların da tepkisini çekiyor. İzmir’den 10 yaşında bir öğrenci, okul kantinindeki tostun çok pahalı olduğu gerekçesiyle KDK’den yardım istedi. Başka bir yurttaş ise yerli ürünlerin bile aşırı pahalandığını, pazara, markete gidemediklerini dile getirdi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.