RTÜK tarafından sansürlenen sahneye Netflix Türkiye’den açıklama geldi

Netflix Türkiye, “Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde)” isimli animasyonda yer alan sigara sahnesinin RTÜK tarafından sansürlendiği iddialarıyla ilişkili açıklama yaptı.

İddiaların doğru olmadığını öne süren açıklamada, “Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları fraklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer verildiği haliyle teslim edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Netflix Türkiye, otosansür iddialarını yalanlayan bir açıklama yapmış olsa da, Netflix’e VPN üzerinden erişim sağlanarak animasyon açıldığı zaman herhangi bir sansüre rastlanmadığı iddiaları mevcut.

25 Eylül’de onaylanan yasa tasarısı gereğince Türkiye’de yayın yapan Netflix, BluTV, puhutv ve benzeri platformlara RTÜK tarafından denetim zorunluluğu getirilecekti.

24 maddeden oluşan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı  Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik”, İnternet yayıncılarının RTÜK’ten lisans almadan yayın yapamayacağı gibi maddeler içeriyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.kulturservisi.com/p/rtuk-tarafindan-sansurlenen-sahneye-netflix-turkiyeden-aciklama-geldi/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.