Galatasaray Üniversitesi’nden iki akademisyene ertelemeli hapis cezası

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlere yönelik davalar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

Bianet’ten Tansu Pişkin’in haberine göre14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özlem Beyarslan ikinci; 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Galatasaray Üniversitesi’nden (GSÜ) Öğr. Gör. Zübeyde Gaye Çankaya Eksen ile Yrd. Doç. Dr. N.Ö. beşinci duruşmalarına çıktı.

GSÜ’den N.Ö. ile Çankaya-Eksen’in davalarının bir önceki duruşmalarında esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı akademisyenlerin Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 suçlamasıyla cezalandırılmalarını istemişti.

Mahkeme heyeti bugünkü duruşmalarda aynı maddeden suçu sabit görerek iki akademisyenin de 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Cezalar ertelendi.

Savunmasını sunan Özlem Beyarslan’ın duruşması ise 31 Ocak 2019’a ertelendi.

32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 akademisyenin üçüncü duruşmaları da vardı. Duruşmalar Avukat Meriç Eyüboğlu’nun sağlık sorunları nedeniyle mazeretli olduğu için 12 Aralık tarihine bırakıldı.

Akademisyenler yarın saat 9’da ‘Söz Barış’ın demek için yine Çağlayan Adliyesi’nin önünde bir araya gelecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.