HDP, Hakkari’de şarbon şüphesi üzerine inceleme yaptı

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve beraberindekiler, kentte geçtiğimiz günlerde şarbon vakasının ortaya çıktığı mezrayı ziyaret edip, köylülerle görüştü. Hakkari merkeze bağlı Kırıkdağ (Dêzê) Köyü’nün Aşağı Kırbaş (Kêrîser) mezrasında ortaya çıkan şarbon hastalığının ardından HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve beraberindeki partililer incelemelerde bulunmak üzere mezraya gitti. Partililer görüştükleri köylülerden hastalığın nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi aldı. 

Mezopotamya haber ajansının aktardığına göre köydeki temaslarına ilişkin konuşan Dede, konunun duyulmasının ardından hemen harekete geçtiklerini oluşturdukları komisyonla, mezradaki yurttaşlar, İl Tarım Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlükleri yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Dede, İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinin alınan numunenin pozitif çıktığını ve gerekli tedbirlerin kendileri tarafından alındığı bilgisini verdiklerini paylaştı.

Yaptıkları inceleme ve görüşmelere dair bilgi veren HDP Milletvekili Dede, “Köy sakinleri ile hastalık hakkında konuştuk. Köy sakinleri bizlere hayvan ölümlerinin yaklaşık iki-üç aydır başladığını, başta bu ölümleri çok önemsemediklerini, sonra ölen hayvan sayısı artınca İl Tarım Müdürlüğü’ne haber verdiklerini söylediler. Bugüne kadar 200’den fazla hayvanlarının öldüğünü, ölen hayvanları öldükleri yerlerde bıraktıklarını söylediler” dedi.

HDP heyet, yaptıkları inceleme ve bulundukları temaslara dair hazırlayacakları raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacak. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.