Photo Credit To https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45645575

Bill Cosby ‘cinsel saldırgan’ hükmüyle cezaevine konuldu

ABD’li ünlü komedyen Bill Cosby, bir kadına cinsel saldırı suçlamasından 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. 81 yaşındaki Bill Cosby’nin temyiz süreci devam ederken kefaletle serbest bırakılma talebi de reddedildi. Ünlü komedyen eyalet hapishanesine elleri kelepçeli olarak götürüldü.

Nisan ayında yapılan duruşmada 2004 yılında Philadelphia’daki evinde Andrea Constand adlı arkadaşına ilaç vermek ve cinsel saldırı da bulunmak da dahil olmak üzere üç farklı ırza tasaddi suçlamasından suçlu bulunmuştu.

Cosby, kadınların güç sahibi erkekler tarafından uğradıkları taciz ve cinsel saldırıları kamuyoyla paylaşmalarına neden olan küresel #MeToo hareketinin başlangıcından bu yana cinsel saldırı suçundan hüküm giyen ilk ünlü isim oldu.

Montgomery’de görülen ceza duruşmasında Yargıç Steven O’Neill, “Bay Cosby, yaşananlar size geri döndü. O gün geldi, artık zamanı geldi.” dedi.

O’Neill, hapis cezasının yanı sıra Cosby’nin “cinsel saldırgan” olarak tanımlanarak kayıt altına alınmasına da hükmetti.

Bu kararla birlikte, Cosby, cinsel saldırıdan hüküm giymiş kişiler listesine eklenecek. Yaşadığı bölgedeki komşuları, yakındaki çocuk merkezleri ve çevredeki okullar da Cosby’nin varlığına karşı uyarılacak.

Bill Cosby’nin sözcüsü Andrew Wyatt, davayı, ABD tarihindeki “en cinsiyetçi ve ırkçı dava” olarak tanımladı ve ünlü komedyenin ‘seks savaşının’ kurbanı olduğunu söyledi.

Cosby, hakkında 50’den fazla kadın cinsel saldırı suçlamasında bulunmuş ancak bunların önemli bir kısmı zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya uğramamıştı.

Bill Cosby, ABD’de 1984-1992 yılları arasında yayımlanan ve Türkiye’de çok sevilen Cosby Ailesi adlı diziyle şöhrete kavuşmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45645575

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.