ABD, sosyal medya ve İnternet şirketlerinin tekel oluşturup oluşturmadığını inceleyecek

ABD yönetimi, sosyal medya ve İnternet şirketlerinin tekel oluşturup oluşturmadığını incelemek için yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Beyaz Saray’ın hazırladığı yasa taslağına göre, hızlı bir şekilde form alan ve uygulamalar geliştiren sosyal medya şirketlerinin aksiyonlarını incelemek için federal kurumlar hızlı bir şekilde aksiyon alabilecekler ve geliştirilen uygulamaların anti-tekel yasalarına uygun olup olmadığını değerlendirebilecekler.

Yeni yasa tasarısının henüz resmiyet kazanmadığının ve Trump’ın ofisinde üzerinde çalışma yapıldığını vurgulayan Beyaz Saray yetkilileri bu yasanın herhangi bir sosyal medya şirketini hedef almadığını, genel olarak tüm İnternet ve çevrim içi servislerin aksiyonlarını düzenleyecek bir çalışma olduğunun altını da çiziyorlar.

Trump’ın ABD şirketlerini korumak için gümrük vergilerini artırarak ithal ürünlerin maliyetini artırma politikası, Mart ayı içinde demir-çelik sektöründe büyük krize neden olmuştu. Trump şimdi de özellikle Çin menşeli teknoloji ürünlerinin ABD’ye girişini …

Ancak öte yandan, Trump’ın Facebook, Google ve Amazon’a karşı kişisel kini olduğu ve seçim kampanyası sırasında, başkan seçildikten sonra bu gruplara ağır yaptırımlar getireceğini açıkça beyan ettiği biliniyor. Hata bu çatışma o kadar büyümüştü ki, seçim sonrasında Amazon’un patronu Jeff Bezos, seçim öncesinde Trump’la yaşadığı ağır ağız dalaşı nedeniyle bizzat özür dilemek zorunda kalmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.