Photo Credit To Fotoğraflar: Pixabay

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Türkiye’ye dönüyor

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisinin bu gece Türkiye’ye geleceği ve bugün göreve başlayacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hollanda Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Şaban Dişli’nin atandığı bildirilmişti.

Hollanda hükümeti de Ankara Büyükelçiliği’ne Marjanne de Kwaasteniet’i atamıştı. Kwaasteniet, ülkesinin NATO Daimi Temsilciliği görevini yürütüyordu.

Hollanda, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu döneminde, ülkedeki Türkiye seçmenleriyle bir araya gelmeyi planlayan Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına verilen iniş iznini iptal etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da 11 Mart 2017’de Rotterdam’daki Türk Konsolosluğu’na girişine izin vermeyen Hollandalı yetkililer, Kaya’nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis eskortuyla Almanya’ya göndermişti.

Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi’nin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.