Cemevinin karşısına ‘korsan’ ezan hoparlörü

İstanbul Şişli ilçesi Ayazağa mahallesindeki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ayazağa Cemevi’nin bulunduğu bölgeye 5 ayrı hoparlör bağlandı. Yönleri cemevine çevrilen hoparlörlerden yüksek ses seviyesiyle ezan yayını yapılmaya başlanması üzerine Cemevi Başkanı Celal Özer ve mahalle sakinleri sesin ayarlanması için müftülüğe ve Şişli Belediyesi’ne başvurdu.

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın haberine göre, her iki kurum da asılan hoparlörlerin kendilerini ile ilgisi bulunmadığını açıklarken, yaşanan durum mahallede tedirginlik yarattı. Özer, “Bizim cemevimizin önünde 5 tane kolon var. Bize doğrultulmuş şekilde duruyor. Ezanla bir sorunumuz olamaz ancak aşırı yüksek ses rahatsızlık yaratıyor. Bizlere biz mesaj mı verilmeye çalışılıyor bilmiyoruz. Mahallede insanlar tedirginlik yaşıyor” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir mahalle sakini ise “Burada daha önce de Alevilerin evine ‘Ya müslüman ol ya terk et’ yazılmıştı. Kimsenin ezanla veya ibadetle sorunu yok ama yüksek ses rahatsız edici” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.