“Uçak devlete teslim edilsin”

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği ve kamuoyunda geniş bir tartışma başlatan 500 milyon dolarlık uçağın devlete teslim edilmesini istedi. 

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer,  Katar Emiri’nden alınan uçağı Türkiye gündemine taşımıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan uçağın Katar Emiri tarafından hibe edildiğini ifade etmişti.Taşcıer meclise bir kanun teklifi sunarak, mal bildirimi ve hediyelerin teslimi konusundan kanunen muaf olan Cumhurbaşkanlarının da kanuna dahil edilmesini istedi.

Kanuna göre seçimle gelen tüm kamu görevlileri, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar mal bildiriminde bulunuyor. Ayrıca kamu görevlilerinin kendilerine gelen hediyelerin değeri aylık net on asgari ücretin toplamının üzerinde ise kurumlarına teslim etme zorunluluğu bulunuyor. Gamze Taşcıer’in kanun teklifi onaylanırsa, mal bildiriminde bulunma ve kendisine gelen hediyeleri Devlete teslim zorunluluğuna Cumhurbaşkanı da dahil edilecek. Aylık net on asgari ücret toplamı düzenlemesi ise değeri asgari ücretin beşte birinden fazla olan hediyeler olarak değişecek.

Kanun teklifi ile ilgili açıklama yapan Taşcıer, Katar Emiri’nin uçağının Cumhurbaşkanı için alındığını ortaya çıkarması üzerine uçak için önce hediye denildiğini, daha sonra ise hibe denildiğini hatırlatarak, “Bu uçak satın mı alındı, hediye mi, yoksa hibe mi diye bir tartışma var. Cumhurbaşkanının beş gün sonra gelen ifadesine göre Katar şeyhinin ikinci el uçağı Türkiye Cumhuriyeti’ne hibe edilmiş. Bu konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Eğer satın alındıysa zaten büyük bir skandaldır. İktidar basınının ilk ifadeleri ise uçağın hediye olduğu yönündeydi. Bu iddiayı ben değil iktidar tarafından yönetilen gazeteler ve Devletin resmi televizyonu TRT ortaya attı. Eğer hediye ise ortada büyük bir belirsizlik var. Çünkü Cumhurbaşkanları kendilerine verilen hediyeleri kanuna göre Devlete teslim etmek zorunda değil” ifadelerini kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde yaşanan hediye tartışmasını hatırlatan Taşcıer, “Abdullah Gül’e verilen ve değeri çok yüksek olan hediyeler Devlete teslim edilmemiş ve geniş bir tartışma başlamıştı. Halbuki 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kendisine verilen tüm hediyeleri, kanunen zorunluluk olmamasına karşın Cumhurbaşkanlığına bırakmıştı. Yani ortada kanuni bir boşluk var. Abdullah Gül’e gelen hediyelerle ilgili o dönem Cumhurbaşkanlığı mevcut kanunu hatırlatarak ‘yasa Cumhurbaşkanını kapsamıyor’ demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.