Hakkari’de şarbon hastalığından 201 hayvan öldü

Hayvanlarda görülen şarbon hastalığı gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor. Hastalık son olarak Hakkari’de görüldü.Hamza Gündüz’ün Mezopotamya Haber’de çıkan haberine göre, Hakkari merkeze bağlı Kırıkdağ (Dêzê) köyüne bağlı Yukarı Kırbaş (Kêrîser) mezrasında 201 hayvan şarbon hastalığından öldü.

Oledirî yaylasında Emin Yiğit, “Yaylamız yolu olmadığı için veteriner getiremiyoruz. Tarım Müdürlüğü’nün önerisi üzerine hayvanlara tüm aşıları yaptık ancak değişen bir şey olmadı. Ölümlerin devam etmesi üzerine iki hayvanı katırlara yükleyerek köye götürdük. Burada alınan numuneler laboratuvara gönderildi. Yapılan tahlil süreci Kurban Bayramı tatiline denk gelince süreç uzadı ve yaklaşık 600 olan sürümüzden şu ana kadar 201 hayvan öldü” diyor.

Ortaya çıkan hastalık ve ölümlerin dışında da yaylalarda su kıtlığı, aşırı sıcaklar ve yol sorunu yaşanıyor. Kırıkdağ (Dêzê) Çanaklı (Çemê Ezo) ve Aşağı Derecik (Çemê Isman) köylerini kapsayan bölge karantina altına alındı.

Hakkari İl Tarım Müdürlüğü, şarbon hastalığının toprak yüzeyinde bir hafta yaşayabilen ancak toprak içerisinde uygun ortam bulması durumunda hastalık virüsünün 50-60 yıla kadar  yaşayabildiğini, bölgede yaşayan köylülerin bu konuda dikkatli olmaları  tavsiyesinde bulundu.

Şarbon hastalığı İstanbul, Ankara, Sivas, Kayseri ve Bitlis’te de görülmüştü. Şarbon hastalığına hasta hayvanın derisi, postu ya da yünü ile temas, şarbon basili bulaşmış etleri yemek ya da şarbon sporlarını solumak neden oluyor. Şarbon mikrobu bulaşmış etlerin yenmesi de hastalığa yakalanmaya yol açıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.