Cevat Çapan’dan ilk kez çocuk romanı

Şair, yazar ve çevirmen Cevat Çapan’ın ilk çocuk romanı “Hapış ile Kapış Havana’da”, hep kitap etiketiyle 21 Eylül’de okura sunulacak. Yaz tatilini sahil beldesinde tarih, müzik, edebiyat ile geçirip eğlenen üç çocuğun hikâyesini anlatan kitabı usta karikatürist Semih Poroy resimledi.

10 yaş üstü çocuklara hitap eden “Hapış ile Kapış Havana’da”nın konusu şöyle:

Kavruk Yunus’un okuluna iki yeni öğrenci gelir; Hapış’la Kapış. Kısa zamanda ayrılmaz bir üçlü olurlar. Arkadaşlar, yaz tatillerini geçirmek üzere Kâni Amca ile Kurabiye Yenge’nin yazlığına giderler. Hapış ile Kapış, bir zamanlar dedelerinin gidip yaşadığı Havana’ya gitmeye çok heveslidir. Kâni Amca önce kendi ülkelerindeki uygarlıkları tanımalarının daha iyi olacağını söyler. Üç kafadar onun tavsiyesine uyar.

Cevat Çapan hakkında

Şair, yazar, çevirmen. 1933’te, Darıca’da doğdu. Robert Kolej’i bitirdikten sonra yükseköğrenimini Cambridge Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. İlk şiiri 1952’de Varlık dergisinde yayımlandı. İlk şiir kitabı Dön Güvercin Dön ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı. Akademik çalışmalarının yanı sıra şair, çevirmen ve yazar olarak da pek çok eser verdi.

Semih Poroy hakkında

1954 Samsun doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1975 yılında ilk çizimleri Akbaba dergisinde yayınlandı. 1977’de Cumhuriyet gazetesinin haftalık mizah sayfası “Ciddiyet”te başladığı çizerliğe daha sonra pek çok gazete ve dergilerde devam etti. Yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.