Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini raporlaştırdı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini raporlaştırdı.

“Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” başlığıyla yayımlanan araştırma raporu, İstanbul’da 17 farklı lisede öğrenim gören ve proje kapsamındaki farkındalık çalışmalarına katılan 5518 genç arasından gönüllü 94 gencin, proje kapsamında hazırlanan çevrim içi ankete verdiği cevaplar derlenerek hazırlandı.

Raporda gençlerin; yüzde 56’sının flört şiddetini deneyimlediği, %71’inin çevresinde flört şiddetine tanıklık ettiği dikkat çekiyor. Öğrencilerin yüzde 89,6’sı flört şiddetinin önlenebileceğini savunuyor.

Flört şiddeti önlenebilir, peki ama nasıl?

Araştırmaya katılan 94 genç flört şiddetini önlemek için bazı önerilerde bulundu. Öneriler arasında, farkındalık yaratmak ve şiddet yaşayanlara destek olmak, kişilere yalnız ve güçsüz olmadıklarını hissettirmek, toplumu bilinçlendirmek yer alıyor. Gençlerin flört şiddetinin önlenmesi için önerileri şöyle:

“Farkındalık yaratmak ve şiddet yaşayanlara destek olmak.”

“Kişilere yalnız ve güçsüz olmadıklarını hissettirmeliyiz.”

“Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü yapılan şiddettin farkında olmayan bireyler buna müsaade ederler.”

“Farkındalık sahibi olmak ve istemediği şeyleri başkası kırılmasın diye yapmamak.”

“Bu eğitimin her kademedeki öğrencilere ve STK’lar aracılığıyla yaşamın her alanına yayılması.”

“İnsanları küçük yaştan itibaren birçok konuda eğitmeliyiz, özellikle de ilişkiler konusunda. Bu ilişkileri sadece karşı cinse olan ilişkiyle sınırlamıyorum, öğrenci-öğretmen, patron-çalışan, ebeveyn-çocuk ilişkileri konusunda çok iyi bir şekilde insanlara eğitim vermeliyiz.”

“İyi ki bu eğitimi aldım. Yaşamımda şiddetsiz pencereler açtım.”

Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi Projesi kapsamında; gençlerin katıldıkları çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerini, flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini öğrenme amacıyla gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçlarını bir rapor haline getirdik. “Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” başlığıyla yayımladığımız araştırma raporu, İstanbul’da 17 farklı lisede öğrenim gören ve proje kapsamında psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerinin yürüttüğü farkındalık çalışmalarına katılan 5518 genç arasından gönüllü 94 gencin, proje kapsamında hazırladığımız çevrimiçi ankete verdiği cevaplar derlenerek hazırlandı. Araştırma, aynı zamanda gençlerin katıldıkları önleyici çalışmalarla ilgili görüşlerine der yer veriyor.

Flört şiddeti konusunda Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalara baktığımızda; araştırmaların yoğunlukla üniversite seviyesinde ve akademik çerçevede gerçekleştirildiğini görüyoruz. Oysa ergenlik dönemi; gençlerin şiddete maruz bırakılma ve şiddet uygulama oranının oldukça yüksek olduğu bir aralıktır. Söz konusu duygusal ilişkiler olduğunda, şiddet iki kişi arasında daha görünmez kalabilmekte ve gençler için daha zarar verici olabilmektedir.

Lise çağındaki gençlerin bu konularda nasıl bir algı ve düşünce yapısına sahip olduğunu bilmeden; şiddetin önüne geçmek için atılacak adımların etkili olmayacağını ve gençlerin katılımı ilkesini dışarıda bırakacağını düşünüyoruz. Bu nedenle projenin çıktıları arasında yer alan bu araştırma raporunun gençlerin algı ve düşüncelerine dair veri sunmasını; bu verilerin okul, aile, yerel kurumlar ve kamu kurumlarının koruyucu-önleyici çalışmalar yapmak üzere sorumluluk almalarına ön ayak olmasını diliyoruz. Çünkü flört şiddetinin yok sayılması; gençlerin yaşadıkları şiddeti ortadan kaldırmamakta, yalnızca gençleri sessizleştirmekte ve şiddetin etkilerinin daha da derinleşmesine yol açmaktadır.

Bu ve benzeri araştırmaların, gençlik alanında yürütülecek yeni çalışmalara veri sağlaması ve ilham vermesi umuduyla: “Eğitimde ve eğitimle şiddeti önlemek mümkün.”

“Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” raporunun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=26552

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.