Sanal zorbalık artıyor

İş dünyası dergisi The Brand Age sanal zorbalık dosyasında eşcinsellerin de bu suçun mağduru olabileceğine dikkat çekiyor.Aylık yayımlanan iş dünyası dergisi The Brand Age Eylül ayı sayısında sanal zorbalık konusunu ele alıyor. Elif Tütüncü’nün hazırladığı dosyada siber zorbalık, kişiye dini, cinsel yönelimi, mezhebi, etnisitesi, sosyo-ekonomik durumu ile ilgili alay edici ve aşağılayıcı ifadelerin yer aldığı mesajlar ve fotoğraflar göndermek olarak tanımlıyor.

 

Tütüncü bu dosyada 2010 yılında eşcinsel olarak açılmasının ardından siber zorbalığa maruz kalıp intihar eden Tyler Clementi’den de bahsediyor ve siber zorbalığın her geçen gün arttığını ve önlem alınmadığı takdirde intihara varan boyutlara ulaşabildiğine dikkat çekiyor.

Elif Tütüncü “dijital dünya ve özellikle sosyal medya, kitlelerin yer aldığı platformlar olduğundan bir kişinin, bir grubun takındığı kötü tavır, diğer kullanıcıların binlercesini ve milyonlarcasını aynı tavrı takınmaya teşvik ediyor. Her gün onlarca çocuğun ve yetişkinin karşılaştığı durumlar arasında yer alan siber zorbalık, gelişim açısından ciddi sıkıntılar teşkil ediyor” diyor.

Uzman görüşlerinin de yer aldığı dosyada siber zorbalığa karşı mücadele yöntemlerinden ve farkındalık çalışmalarından bahsediliyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=26536

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.