Şarbon, canlı hayvan ithalatının bir sonucudur!

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ve  Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) bugün  İstanbul’da şarbon ve canlı hayvan ithalatı ile  ilgili basın topnatısı düzenliyor.  

Basın açıklaması duyurusunda şunlara yer veriliyor, “Son günlerde ülkemizin gündemine oturan Şarbon hastalığı ile ilgili olarak, bugüne dek, birçok disiplinden uzman ve kuruluş görüş bildirdi, açıklamalarda bulundu. Bu görüş ve açıklamaların tamamında, okyanus ötesinden gerçekleştirilen canlı hayvan ticaretine oldukça “normal” bir uygulamaymış gibi yaklaşıldı; bu “ölüm yolculuğu” sırasında yaşanan hayvan hakları ihlâllerine hiç değinilmedi. Aylardır canlı hayvan ticaretinin yasaklanması için mücadele veren hayvan hakları örgütleri olarak, “ucuz et” politikasının tüm canlılar ve ülkemiz için yıkıcı etkileri konusunda ilgili kurum ve kuruluşları defalarca uyarmış, Şarbon ve benzeri hastalıkların kısa zamanda toplumsal bir krize dönüşeceği uyarısında bulunmuştuk. Ancak uyarılarımız ne yazık ki dikkate alınmadı ve bugün, Türkiye, Şarbon’la nasıl mücadele edeceğini tartışıyor.”

“10 Eylül 2018, Pazartesi, saat 12.00’da, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenleyeceğimiz basın toplantısında, en başta bir hayvan sağlığı sorunu ve başlı başına büyük bir zulüm olan canlı hayvan ticaretinin bir sonucu olarak gördüğümüz Şarbon krizini, hayvan hakları perspektifinden ele alacak ve medyada yer bulmayan, kamuoyunun bilmediği bilgileri basın ve kamuoyu ile paylaşacağız. Basın toplantısında, farklı ülkelerden ülkemize vahim koşullarda gerçekleştirilen canlı hayvan ticaretini ilk gündeme getiren gazeteci-yazar Zülâl Kalkandelen, veteriner sağlıkçı Burak Özgüner ve Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu görüşlerini aktaracak ve basın mensuplarının sorularını cevaplayacaktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.