Halkbank’tan Sonra Vakıf Katılım Bankası da Dövizi Düşük Gösterdi

Günün erken saatlerinde dövizi düşük kurdan gösteren Vakıf Katılım Bankası, siber saldırıya uğradıklarını açıkladı. Kamu Katılım Bankası olan Vakıf Katılım, söz konusu seviyelerden herhangi bir işlem yapılmadığını bildirdi.

Vakıf Katılım Bankası’ndan bugün (10 Eylül 2018) saat 00.00’den sonra dolar/TL kuru 4,5; Euro/TL kuru ise 5,37 olarak gösterdi. Aynı saatlerde diğer bankalarda dolar/TL kuru 6,20 dolaylarındaydı.

Banka sosyal medya hesabından saat 4 sularında bir açıklama yaparak kurumsal web sitelerinin siber saldırıya uğradığını belirtti:

“10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür. Bankacılık sistemlerimiz (mobil ve internet şubemiz) saldırıdan olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir.”

Daha önce Halkbank 1 Eylül 2018 günü Dolar 6,60, Euro 7,60 seviyelerindeyken Halkbank bir süreliğine Doları 3,72, Euro’yu ise 4,32’den satmıştı. Bankadan yapılan açıklamada bunun bir sistem hatası olduğu belirtilmişti.

Vakıf Katılım Bankası hakkında

Tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve kurucu vakıflara ait 805 milyon TL ödenmiş sermayeyle 2016 yılının Şubat aşında kuruldu. Vakıf Katılım’ın ortakları şöyle: Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II.Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I.Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II.Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı. Bankanın açılışını dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Vakıf Katılım bankası, faiz yerine katılım payı veren Türkiye’nin beşinci kuruluşu olmuştu.

Katılım bankası nedir?
Faizsiz finans kuruluşları son yıllarda “katılım bankası” olarak adlandırılıyor.Faizsiz finans kuruluşları, tasarruf sahiplerinden faizsiz olarak fon topluyor. Sonra bu fonları faizsiz olarak ticaret ve sanayide değerlendiriyor. Ticaret ve sanayide değerlendirilen fonların getirisi (karı) varsa onu tasarruf sahiplerine dağıtıyor. Zarar var ise tasarruf sahibi zararı kabul etmiş oluyor. Faizsiz finans kuruluşlarının tarihi 12 Eylül 1980 darbesi yönetimine kadar gidiyor. 1983 yılında 83/7506 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel finans kurumlarının faaliyetlerine izin verildi. Bu iznin hemen ardından Albaraka Türk Özel Finans Kurumu’na faaliyet izni verildi. Albaraka Türk 1985’te kuruldu. Al Baraka Bahreyn sermayesinin bir girişimi. Ardından 1989’da Kuveyt Türk kuruldu. Sonra sırasıyla Anadolu Özel Finans (1991), İhlas Finans (1995), Asya Özel Finans (1996) kuruldu. 2001 krizinde İhlas Finans Kurumu’nun faaliyeti Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından durduruldu ve bankacılık ruhsatı iptal edildi. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile bu kuruluşların unvanı “Özel Finans Kurumu” yerine “Katılım Bankası” şeklinde değiştirildi. Devlet bankalarının katılım bankacılığına girişi ise Ziraat Katılım Bankası’nın 2015’te kamu katılım bankası olarak kurulmasıyla oldu. Vakıf Katılım Bankası ikinci kamu katılım bankasıydı. Halen faaliyette olan 5 katılım bankası bulunuyor. Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/ekonomi/200631-halkbank-tan-sonra-vakif-katilim-bankasi-da-dovizi-ucuz-gosterdi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.