CHP: Tasarrufu saray yapsın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, kamunun yandaş firmalarla döviz üzerinden anlaşma yapmasını eleştirdi. Erdoğdu, firmaların dövizle aldığı garantileri TL olarak harcadığını ve buradan kar ettiğini söyledi. Tasarruf çağrılarına da tepki gösteren Erdoğdu, “Krizden çıkmak için ‘kemer sıkma’ görevi Saray’dadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gidişatı değerlendirdi. Erdoğdu, Türkiye’nin çok derin bir krize sürüklendiği tespiti yaptı. Erdoğdu, Türkiye’nin bir yıldan kısa vadeli 179 milyar borcunun, bir yıllık cari açıkla birlikte toplam 236 milyara ulaştığını ifade ederek dolar kurundaki artışla bu borcun 556 milyar TL arttığını dile getirdi.

TL’de yaşanan değer kaybının, Türkiye’nin dünya ekonomileri içerisinde de 17. sıradan 22. sıraya gerilemesine neden olduğunu ifade eteren Erdoğdu, Mart 2018 itibariyle 3.4 trilyon dolar olan ve 850 milyar dolara tekabül eden milli gelirin tahminen 530 milyar dolar seviyesine indiğini belirtti.

Erdoğdu, dış ticaret açığının Temmuz ayında düştüğünü ancak bir yıllık sayılara bakıldığında hala açığın çok yüksek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz ay yaşanan düşüşün, uyarı niteliğinde bir düşüş olduğunu dile getiren Erdoğdu, 2019 yılının bir küçülme ve durgunluk yılı olmasının beklendiğini, düşüşün de bu durgunluğun emaresi olduğunu ifade etti. Erdoğdu, bunun yanı sıra yüksek enflasyon da düşünüldüğünde Türkiye ekonomisinin bir stagflasyon riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Döviz kurunda yaşanan aşırı oynamanın hem mal ticaretini hem de finans piyasalarını durma noktasına getirdiğini söyleyen Erdoğdu, “Milli paramızın aşırı değer kaybı kadar önemli hatta daha önemli olan yaşadığımız belirsizliktir. Merkez Bankası dahil olmak üzere hiçbir karar alıcı 1 ay veya 3 ay sonra döviz kuru için bir aralık verememektedir. Satıcılar malları için fiyat verememekte, alıcılar borçlarını ödeyememekte, bankalar ihtiyaç sahiplerine kredi açamamaktadır. Ekonomide güven ortamı azalmakta ve zorunlu ihtiyaçlar dışında ticaret durma noktasına gelmektedir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanların yaşanan bütün sorunları “dış güçlere” bağlayan yaklaşımını eleştiren Erdoğdu şöyle konuştu: “Türkiye’nin bu girdaptan çıkışının yolu halk adına ‘kemer sıkmak’ değil ‘kemer gevşetmektedir’ Türkiye siyasi bir cenderenin içindedir. Özgürlük kemeri gevşetilmelidir. Yargıyı boğan siyasi kemer gevşetilmelidir. Bu krizden çıkmak için ‘kemer sıkma’ görevi Saray’dadır. Saray yolsuzluklara engel olmak için derhal yolsuzluklara yol veren Kamu İhale Kanunu değiştirilmeli, yolsuzluk ve kayırmacılığı önleme görevi olan Sayıştay’ın elini kolunu bağlayan Sayıştay yasası değiştirilmelidir. Bütçe disiplini sağlanmalı lüks ve şatafata son verilmelidir.”

Krizi kim çıkardıysa faturayı da onların ödemesi gerektiğini söyleyen Erdoğdu, “Kamunun, şehir hastanelerindeki, enerjideki anlaşmaları TL’ye çevirmesini öneriyorum. Dolar üzerinden yapılan hükümete yakın firmalara sağlanan garantiler dolayısıyla yandaş iş adamları döviz üzerinden devletimizden tahsilat yaparak çok büyük kur farkı elde ediyor. İşletme masrafları TL üzerinden ama gelirleri dolar üzerinden topluyorlar. Biz defalarca hükümeti uyardık. ‘Başımıza bela olacak’ dedik. Gelecek günlerde Hazine garantileri hükümet bütçesinin başına büyük bela olacaktır” diye konuştu. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.