Vegan Derneği: VegFest’de hedefimiz veganlardan çok vegan olmayan bireyler, karalamalar üzücü

Vegan Derneği, yerel vegan aktivistlere  yer vermediği için eleştirilmişti. Dernekten açıklama yapıldı. Açıklamada “VegFest’de hedefimiz  veganlardan çok vegan olmayan bireyler, bireysele indirgenen, haksız ve dayanaksız karalamalar son derece üzüntü verici” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Derneğimiz, yaklaşık 12 yıldır, Türkiye’de henüz vejetaryen ve vegan kelimeleri yeterince bilinmiyorken bir grup gönüllü tarafından önce bir platform olarak kurulmuş ve zamanla büyüyüp genişleyerek resmi statü kazanmış, uluslararası örgütlerle işbirliği içerisinde olan, Türkiye adına temsil yetkisi bulunan ve devlet nezdinde de tanınıp muhatap alınan bir sivil toplum örgütüdür.”

“Derneğimiz, yaklaşık 12 yıldır, Türkiye’de henüz vejetaryen ve vegan kelimeleri yeterince bilinmiyorken bir grup gönüllü tarafından önce bir platform olarak kurulmuş ve zamanla büyüyüp genişleyerek resmi statü kazanmış, uluslararası örgütlerle işbirliği içerisinde olan, Türkiye adına temsil yetkisi bulunan ve devlet nezdinde de tanınıp muhatap alınan bir sivil toplum örgütüdür.”

“Bugüne kadar çalışmalarımızda kurucu üyelerimizle belirlediğimiz ilkelerimize ve bu doğrultuda hazırladığımız tüzüğümüze bağlı kalarak faaliyet göstermeyi gayret edindik. TVD’nin bu noktadaki duruşunu ve çizgilerini belirleyen manifestosunu da ayrıntılı olarak sayfamızda bulabilirsiniz.”

“Amacımız doğrultusunda, öncelikli olarak ülkemizde veganizmin bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması konusunda gönüllü faaliyetler yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerin tamamı dernek eliyle bugüne dek “ücretsiz” düzenlenmiştir. Geçmiş etkinliklerimize, yayınlarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.”

“Faaliyetlerimizin temelini “EĞİTİM” oluşturmaktadır. 2017 yılında hayata geçirdiğimiz TVD Akademi de aynı idealle faaliyete geçmiştir.”

“Bu yıl İstanbul’da planladığımız Uluslararası İstanbul VegFest için geçmiş etkinliklerin bir adım daha ötesine gidilerek, çok daha geniş çevrelere veganizmin doğru kaynaklarla anlatılması ve farkındalığın artırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hedefimiz veganlardan çok vegan olmayan bireyler olduğu için tüm programımız da bu doğrultuda kurgulanmıştır. Gerek konuşmacı gerekse sanatçı seçimlerimizde “veganlığa davet” konseptiyle baskılayıcı olmadan farkındalık yaratmayı amaçlayan özel bir çalışma planlanmıştır.”

“Bir süredir sosyal medya üzerinden hakkımızda yürütülen haksız karalama kampanyalarının çıktığı noktaları ve arkasında amaçlananları dikkatle ve şaşkınlıkla takip etmekteyiz. İlkesel olarak sosyal medya üzerinden gelen eleştirileri değerlendirmeye almakla birlikte, her birine ayrı yanıt hazırlayabilecek bir konsantrasyona girmemeyi tercih etmekteyiz. Bu nedenle bu açıklamayı genele duyurarak bilgi kirliliğini gidermeyi amaçladık.”

“Hayvan haklarına hizmet eden tüm bileşenlerin emeklerini takdir ediyor ve elimizden geldiğince programlarımızda da sizlerle buluşturuyoruz. Ancak takdir edersiniz ki her etkinlikte aynı isimlere yer vermek, geçmiş etkinlikleri tekrar etmekten başka bir şey değildir. O nedenle konuşmacı olmasa da davetimiz tüm aktivistlere her zaman açıktır. Bu yaklaşımımıza bireysel tepkiler göstererek bizi şaşırtan, bütünü karalayan bir yaklaşımın bizim ilkelerimizle örtüşmediğini de açıkça belirtmek isteriz. Bizim için önemli olan isimler değil, ortak misyona uyan davranışlardır. İçeriği bilinmeyen bir programa etik değerler üzerinden darbe vurmaya çalışmaksa zaten başlı başına kasıtlı bir karalamadır.”

“Bugüne dek derneğimiz içerisinde hiçbir menfaat gözetmeksizin emek ve zaman harcayan, gerek sahada gerekse masa başında bu amaca katkıda bulunmak için çaba sarf eden idealist gönüllüler ve aktif yöneticiler için bu derece bireysele indirgenen, haksız ve dayanaksız karalamalar son derece üzüntü vericidir.”

“08-09 Eylül tarihinde bizler, ortak bir amaç uğruna tüm enerjimizle çalıştığımız etkinliğimizde daha fazla insana ulaşmak ve farkındalık yaratmak üzere yolumuza devam ediyor olacağız. Bu davaya inanan, destek olmak isteyen herkesi o tarihte aramızda görmek isteriz Biz dün olduğu gibi bugün de aynı amaç ve ilkeler doğrultusunda faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyor olacağız. Bizi bu süreçte gerek sosyal medya ve özelden destek mesajları, gerekse birebir yanımızda olarak yalnız bırakmayan tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.”

 

 

TVD

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://tvd.org.tr/2018/08/vegfest-hakkinda-kamuoyu-duyurusu/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.