Rıza Sarraf soruşturmasını yürüten FBI ajanlarına ödül

Washington merkezli Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) tarafından düzenlenen ödül töreninde Alberto Nisman Ödülü, ABD’de görülen İran’a yönelik ambargonun delinmesi davasında soruşturmaları yürüten FBI ajanlarına verildi. Kürsüye çıkan Vakfın Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Schanzerşimdiye kadar Sarraf davasıyla ilgili basına ya da kamuoyuna yansımayan detaylar anlattı. 

Ödül alacak FBI ekibi için “Bu ekip Atilla davasının arkasındaki ekip. Onların yaptığı sıradan bir para aklama davası değil Reza Zarrab adında bir adamın dahil olduğu büyük bir para aklama davasıydı” diyen Schanzer şöyle devam etti:

“Reza Zarrab komplike bir iş ağını, banka hesaplarını, öncü şirketleri ve Türkiye-İran hükümetleri arasında 20 milyar dolardan daha fazla bir para hareketini yönetti.

“FDD olarak tüm dataları takip ettik ve Türkiye’nin dikkat çekici şekilde saklamadığı verileri izledik. Altın ihracatındaki astronomik artışı gördük.”

“Bu noktada birçok şirket ve rol oynayıcıyı da belirledik ve ABD hükümetini yaptırımların delindiği konusunda uyarmaya çalıştık. İran ile bir nükleer anlaşma aşamasındayken tatsız gerçekleri ortaya çıkarmak zordu” diye devam eden Schanzer, “Aynı zamanda Ankara’nın Hamas ve Suriye’deki bir dizi Sünni Cihatçı terörist gruba destek verdiği açıkça görülse de Türkiye ile sakıncalı ilişkilere de değinmek istedik” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“2015 yılında yapılan nükleer anlaşmayı takiben İran’a uygulanan pek çok yaptırım kaldırıldı. 2015 yılında nükleer anlaşmaya varıldığında ve İran yaptırımlarının çoğu kaldırıldı.

“Ama ardından Mart 2016’da Reza Zarrab açıklanamaz bir şekilde ABD’ye geldi. Uçağı indiğinde ABD yetkilileri tarafından tutuklandı.
“Bu konuda daha fazla şey duyacaksınız.

“O gece FDD’de Adalet Departmanının bu konudaki azmine kadeh kaldırdık. Birkaç hafta sonra buradaki grup bizi ziyaret etti. Zarrab hakkındaki delilleri araştırıyorlardı. Zarrab ile ilgili topladığımız trafiği onlara da ilettik.”

“Takip eden haftalar ve aylarda bir ziyaret daha oldu. Mark da (Dubowitz) ben de soruşturmaya bilirkişi olarak davet edildik.

“Sayısız belge ve altının İran’da nakte dönüştürülmesine dair tespitlerimizi sunduk. İran ve Türkiye’nin yaptırımları delme davasında baş döndürücü şekilde uzmanlaşan savcılara hayran kaldık.

“Soruşturma, Türkiye’deki Halkbank’ın genel müdürü Mehmet Hakan Atilla da davaya dahil olmasıyla hareketlendi.

“Bu banka yasa dışı hareketlerin büyük bir çoğunluğunun işlemlerini yürüten banka.

“Ancak gerçek drama geçen Kasım Zarrab’ın savunması başladığında ve savcı ile anlaşarak tanık olmasıyla başladı.

“Bu sahnedekiler Erdoğan tarafından tehdit edildi”
“Hem İran’ın hem de Türkiye’nin para aklama konusunda güvendiği adam, muazzam yaptırım delme planlarının detaylarını açıkladı.

“Zarrab’ın tutukluluğu İran ila hassas bir nükleer silahsızlanma anlaşmasının ortasındaki Beyaz Saray için kesinlikle rahatsız vericiydi.

“Erdoğan’ın sözcüleri eski Savcı Preet Bharara’ya saldırdı.

“Bugün burada bizimle olan sahnedeki cesur kadınlar ve adamlar da iftiraya uğradı ve tehdit edildi.”

Jonathar Schanzer konuşmasına “Şu anda bütün gözler ABD hükümetinde. Halkbank aleyhinde büyük bir para cezası bekliyoruz yaptırımları ihlal ettikleri için” ifadeleriyle devam etti.

Schanzer aynı zamanda “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’li Pastör Andrew Brunson’un serbest bırakılması karşılığında bu para cezasının kesilmelerini talep ediyor, yani rehine diplomasisi yürütüyor” dedi.

Schanzer, sözlerine şöyle devam etti:

“FDD olarak umudumuz, Beyaz Saray’ın kararlılığını sürdürmesi ve Pastör Brunson dahil Türkiye’deki tüm Batılıların serbest bırakılması. Halkbank da anlamlı bir ceza almalı. Bu arada bu ekibin bankacılık yasalarımızı ihlal edenleri takip etmeye devam ettiğinin bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ödül yedi ajana birden verildi
Alberto Nisman Ödülü her yıl vakıf tarafından İran’ın 1994’te Buenos Aires’teki Yahudi yaşam merkezine düzenlenen ve 85 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı araştıran Alberto Nisman adına veriliyor.

Ödülü alan FBI çalışanlarının isimleri Michael Chang-Frieden, David W. Denton Jr., Sidhardha Kamaraju, Michael D. Lockard, Jennifer A. McReynolds, Dean C. Sovolos ve William I. Wikstrom.

FDD yöneticilerinden Mark Dubowitz, bu yılki Alberto Nisman Ödülü’nü Sarraf davasında soruşturma aşamasında görev alan FBI ajanlarına verdiklerini açıkladı.

Dubowitz, “Soruşturma başladığında New York’tan Adalet Bakanlığı ve FBI yetkilileri FDD ofisini ziyaret ettiklerini ve FBI’ın gelme nedeninin İran’a yönelik ambargoyu delen Türkiye ve İranlı biri (Rıza Sarraf) hakkında olmasından şaşkınlık duyduklarını” söyledi.

Ödül gecesindeki konuşmanın orijinal metni için tıklayın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.