CHP meclise kanun teklifi sundu: ‘Gazete kağıdında vergi kaldırılsın’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer gazete kağıdında yüzde 8 olan katma değer vergisi ve diğer harçların indirilmesi çağrısında bulunurken, gazete kağıdı alımı için dolar kurunun sabitlenmesi için kanun teklifi verdi. 

Döviz kurundaki iniş çıkışlardan en çok etkilenen kurumlar arasında gazetelerin geldiğini belirten Çakırözer, “Dolar kurundan, ekonomideki krizden en çok etkilenen kurumların başında gazeteler gelmekte. Türk lirası döviz karşısında hızla değer kaybederken kağıt bulmak giderek zorlaşmakta. Habertürk gazetesini kapattı. Bazı gazeteler yayınlarına ara verirken,  bazı gazeteler de fiyatlarını arttırmak zorunda kaldı. Eğer önlem alınmazsa Türkiye’de kendi yağıyla kavrulmaya çalışan tüm gazeteler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Mutlaka adım atılması lazım” dedi.

Utku Çakırözer, gazeteciliğin döviz kurundaki iniş çıkışlardan  en çok etkilenen kurumlar arasında yer aldığına dikkat çekerek, kağıtta yüzde 8 katma değer vergisi ve diğer harçların kaldırılması ve dolar kurunun gazete kağıdı ithalatı için sabitlenmesi için Mecliste kanun teklifi verdi. Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunan Çakırözer, Türkiye’de kağıt üretimi yapan fabrikaların kapatılmasına tepki göstererek, özelleştirme politikaları sonucunda Türkiye’nin kağıtta dışa bağımlı hale geldiğini belirtti. 

Yazılı medya tirajlarını da hızla düştüğüne belirten Çakırözer, “Yerel gazete sayısı 5 yıl öncesinde 2 bindi. Şimdi 2018 yılında ise bu sayı yarıya düştü.Habertürk gazetesi yazılı basın faaliyetini durdurdu, bazı gazeteler eklerini kapattı, bazı gazeteler faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Daha birçok gazetenin yayın faaliyetini durdurabileceği konuşuluyor. Gazetecilikten başka yayın faaliyeti olmayan birçok gazete artan kağıt maliyetleri nedeniyle önünü göremiyor” diye konuştu 

Türkiye’nin diğer birçok sektörde olduğu gibi kağıt üretiminde de dışa bağımlı hale geldiğine vurgu yapan Çakırözer, “Türkiye kendi kağıt üretimini yapabiliyorken özelleştirme politikalarının sonucunda yerli kağıt üreticisi SEKA’da özelleştirilmiş, bunun sonucunda Türkiye dışa bağımlı hale getirilmiştir. İthalatın en yüksek olduğu alanların başında gelen kağıt ithalatımız 2016 yılında 2 milyar 684 milyon dolar iken, 2017 yılında bu rakam 3 milyar dolara yaklaştı. 2018 yılının aynı aylarında 1 milyar 800 milyon doları aştı. İthalat böylesine artarken, bir de döviz kurları olağan dışı artınca gazetelerin maliyetleri daha da arttı. Böylesi bir ortamda basın kuruluşları nasıl hayatlarını sürdürecek?” diye sordu

Bağımsız gazetecilik ve gerçek basın özgürlüğü için ekonomik özgürlüğün de şart olduğunu belirten Çakırözer, bu konuda Meclis Başkanlığına bir Kanun Teklifi verdi. Çakırözer şunları belirtti: “Daha önce 13 Temmuz 2018 ve 2 Ağustos 2018 tarihlerinde yaptığımız çağrıyı bu kez resmiyete döktük. Diğer sektörlerde alınan önlemler gibi gazetecilik sektörü için de kağıt fiyatlarında kur sabitlemesi yapılmalıdır. Bunun için Merkez Bankası’na çağrıda bulunuyoruz. Kanun Teklifimizin yasalaşması için tüm siyasi partilerden de destek bekliyoruz. Gazetelerin yaşatılması, haber alma hakkımızın korunması anlamına gelir. Basın özgürlüğü ve bağımsız gazetecilik için ekonomik özgürlük tesis edilmelidir.” Meclise sunduğu kanun teklifinde gazete kağıdı alımında yüksek vergiler ödendiğine dikkat çeken Çakırözer, “Gazete çok temel bir ihtiyaçtır. O yüzden onun hammaddesi kağıdın temininde tüm vergiler indirilmelidir”  dedi.

Basın kuruluşlarının kapatılmasının sektördeki işsizliği daha da arttıracağı uyarısında bulunan Çakırözer, “Medya organlarının kapatılması yüksek olan işsizlik oranlarını daha da arttırmakta. İşsiz gazeteci sayısı her geçen gün daha da artmakta. Sektörde işsizlik oranı yüzde 30’lara vardı. Bugün 12 bin civarında meslektaşımız işsiz. Kağıt yokluğu nedeniyle medya kuruluşlarının kapatılmasıyla bu oran daha da artabilir” diye konuştu. (ANKARA)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.