Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Türkiye’de düzenlenecek ilk Uluslararası Vegan Festivali’ne katılmama kararı aldı

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Türkiye’de düzenlenecek ilk Uluslararası Vegan Festivali’ne katılmama kararı aldı. Katılmama kararının gerekçeleri ise şöyle: “Türkiye Vegan Derneği’nin (TVD) yerli aktivistlere mesafeli duruşu, eylemlere aktif destek vermeyişi, Türkiye’de hayvan hakları alanında yaşanan facialara karşı verilen mücadelenin içinde yer almaması, dernek yöneticilerinin Türkiye’deki vegan aktivistleri de kapsayacak bir yaklaşım ortaya koymaması; festivalin konuşma platformu hayvan özgürlükçüsü vegan aktivistlere açılmaması”

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle: “Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, Türkiye’de düzenlenecek ilk Uluslararası Vegan Festivali’ne katılmama kararı aldık. Kurulduğumuz günden bu yana, ülkemizde veganlık ile hayvan özgürlüğü aktivizmi arasındaki bağı güçlendirmeyi hedefledik. Bu amaçla birçok eylem ve etkinlik yaptık. Türkiye’de ilk kez Dünya Çiftlik Hayvanları Günü’nde eylem yaptık ve ilk Cube of Truth’u (Gerçeklik Küpü) gerçekleştirdik. Fayton zulmünü çeşitli iskelelerde protesto edip imza topladık. Vegan Derneği’nin düzenlediği Dünya Vegan Günü kutlamasında stand açıp Türkiye’nin ilk kurtarılmış hayvan barınağı için ikinci el satış yaparak yardım topladık. Birçok kez yinelediğimiz kermesler sayesinde hayvanların kurtarılmasına ve özgürleştirilmesine katkıda bulunduk.”

“Başlattığımız Hayvan Özgürlüğü Sanat Etkinlikleri aracılığıyla insanların hayvanlarla ilişkilerini yeniden değerlendirmesini sağlamaya çalıştık. Dünyanın farklı kentlerinde aynı zamanda yapılan “Tüm Mezbahalar Kapatılsın!” eylemine İstanbul’da katılarak sesimizi duyurduk. Didim’de yapılan Vegan Festivali’nde stand açarak yine kurtarılmış hayvan barınağı yararına yardım topladık, veganlığı teşvik etmek için katılımcılarla konuştuk. Ülkemizdeki mezbahalarda yapılan çekimleri sosyal medyadaki hesaplarımızdan yayınlayarak mezbaha vahşetini görünür kılmak için çaba sarf ettik. Canlı hayvan ticaretine karşı protestolara katıldık.”

Vegan Derneği (TVD) yerli aktivistlere mesafeli duruyor

“Bütün bunları ülkemizde aktivizmi sınırlayan her türlü zorluğa rağmen yaptık. Türkiye’de bizim gibi hayvan özgürlüğü mücadelesinde yer alan başka aktivist gruplar da mevcut ve her biri koşulları zorlayarak mücadeleye omuz veriyor. Türkiye Vegan Derneği’nin (TVD) yerli aktivistlere mesafeli duruşu, eylemlere aktif destek vermeyişi, herkesin bildiği bir durum. Nitekim Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde öğrencilerin kurduğu vegan kulübünün danışman hocanın isteği ile kapatılması sırasında derneğin sesini duyamadık. Yozgat’ta yaşayan bir vegan arkadaşımızın evinin “hayvanlara çok iyi davranıyor” gerekçesiyle dağıtılması olayında derneğin sesi çıkmadı. Ülkemizdeki ilk kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağına yardım eli uzatılması için yaptığımız girişimlere olumlu yanıt verseler de yardıma ihtiyaç duyan barınağa şu ana kadar herhangi bir destekleri olmadı. TVD’nin sosyal medya hesapları ve dergisinde sürekli yurtdışındaki sağlık ve çevre konusundaki gelişmelere dair haberlerin çevrilip paylaşıldığını görüyoruz. Ama Türkiye’de hayvan hakları alanında yaşanan facialara karşı verilen mücadelenin içinde yer almıyorlar.”

“Ülkemizdeki vegan aktivistleri de kapsayacak bir yaklaşım ortaya koymadı”

“Bugüne kadar TVD’nin bakış açısının değişebileceğini düşünerek bekledik; geçen yıl Dünya Vegan Günü kutlamasına da iyi niyetle katıldık. Ne yazık ki dernek yöneticileri, ülkemizdeki vegan aktivistleri de kapsayacak bir yaklaşım ortaya koymadı; festivalin konuşma platformu hayvan özgürlükçüsü vegan aktivistlere açılmadı. Vegan bir üniversite öğrencisi, fotoğraf sanatçısı olan arkadaşımız Ahmet Refik Bıçkıcı’nın balıkları konu alan sergisinin festivalde yer alması için çaba göstermediler. İnsanların hiçbir şekilde empati kurmadığı balıklarla olan ilişkisini sorgulamasını amaçlayan sergi için gereken yardımı yapmayan dernek, vegan festivalinde vegan olmayan medyatik konuşmacıları da ağırlıyor.”

 

“Bir avuç yerli aktivistin sesini ilk uluslararası etkinlikte kısan bir derneğin festivaline katılmamızın anlamı yok”

“Türkiye’de hayvan özgürlüğü aktivizmini canlandırmaya çalışan bir avuç yerli aktivistin sesini ilk uluslararası etkinlikte kısan bir derneğin festivaline katılmamızın anlamı yoktur. Çünkü bizler, veganlığı kapitalizmin tüketim toplumu ile iç içe geçmiş bir diyet türü, trend ya da yaşam tarzı olarak değil, hayvan özgürlüğü için verilecek adalet mücadelesinin olmazsa olmaz koşulu olarak görüyoruz. Barry Horne’un dediği gibi, bu mücadele kişisel isteklerimiz veya ihtiyaçlarımız için değildir. Bu mücadele yoga, detoks, yeni vegan sucuklar vs. ile ilgili değildir. Vegan Derneği, bu ülkedeki hayvan özgürlükçüsü aktivistleri görmezden gelse de, biz sesimizi sokakta duyurmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.