Yeni bir Ursula Le Guin uyarlaması yolda!

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Usta yazarın yaşamına odaklanan ve bütçesi kitle fonlaması yöntemiyle oluşturulan Worlds of Ursula K. Le Guin adlı belgeselin ilk fragmanı bile büyük heyecan dalgası yaratmıştı. Mayıs ayındda, Le Guin’in fantazya edebiyatına en büyük miraslarından Yerdeniz serisinin yeni bir uyarlamayla (bu kez umarız hak ettiği bir filmle) salonlara konuk olacağı haberi de yine okurlarını umutlandırmıştı.

Şimdiki haberimiz, Le Guin’in 1968’de yayımlanan bir bilimkurgu öyküsüyle alakalı. “Nive Lives” adlı öykü, Libra adlı gezegende çalışan Martin ve Pugh adlı iki karakter etrafında dönüyor. Gezegendeki kaynakları keşfetmek üzere görevlendirilen ikili, burada çalışan işçilerin gerçek kimlikleriyle karşılaşınca, kendi benliklerini de sorgulamaya başlıyor. Le Guin’in çoğu öyküsü gibi bu bilimkurgu metni de, kendi kimliğini keşfe çıkma, insan olmanın özünü sorgulama gibi temalara sahip.

Bir an önce izlemek istediğimiz Worlds of Ursula K. Le Guin belgesinden bir kare

Kara mizah tonu baskın olan “Nive Lives”ı beyazperdeye uyarlayacak İngiliz ekipte, daha çok komedi dizileriyle dikkat çeken Siri Rodnes ve Tom Baden yer alacak.


Kaynak: Deadline

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.