Yaşlı intiharlarının sayısı artıyor

Adli tıp uzmanları Erdem Hösükler, Zehra Erkol, Veyis Gündoğdu, Semih Petekkaya, Hakan Samurcu ve Bilgin Hösükler’in yaşlı intiharları ile ilgili hazırladıkları rapor, Türkiye’de çok bilinmeyen önemli bir gerçeğe dikkat çekti.

Rapora göre, yaşlı yetişkinlerin intihar nedenleri arasında eşleri ve yakınlarını kaybetmek, yalnız yaşamak, fiziksel ve psikiyatrik hastalıklar, ekonomik sorunlar, sosyal statü kaybı ilk sıralarda yer alıyor.

65 yaş üzeri kişilerin birçok ülkede intihara en yatkın grup olarak görüldüğü belirtilen rapora göre, Türkiye’de de 1970 yılında yüzde 4,4 olan yaşlı nüfusun tüm nüfusa oranı 2015 yılında yüzde 8,2’ye çıktı. 2006 yılında Türkiye’de yaşanan tüm intiharların yüzde 8,7’si 65 yaş ve üzeri iken bu oran 2015 yılında yüzde 11,7’ye yükseldi. Raporda, “Bu veriler, günümüzde üzerinde çok durulmayan yaşlı intiharlarının, eğer gerekli tedbirler alınmazsa gelecekte ciddi bir sağlık sorununa dönüşebileceğini göstermektedir” denildi.

Türkiye’de yapılan bir çalışmanın intihar riski yüksek olarak tanımlanan 110 yaşlı olgunun yüzde 68,2’sinin düşük eğitim seviyesine sahip olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.birgun.net/haber-detay/gorulmeyen-dram-yasli-intiharlari-227820.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.