İktidara yakın medya Cumartesi Annelerini hiç görmedi

Cumartesi Anneleri’ne yönelik polis şiddetini Evrensel, BirGün, Cumhuriyet, Yeni Yaşam ve Sözcü hariç hiçbir gazete görmedi. İktidara yakın gazeteler, Cumartesi Anneleri’nin Erdoğan’la 2011’de yaptığı görüşmeye ise geniş yer vermişti. 

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yapılan polis saldırısı AKP’ye yakın gazeteler tarafından görülmedi. Onlarca kişinin gözaltına alındığı, annelerin ve milletvekillerinin darp edildiği İstiklal Caddesi üzerindeki polis şiddetini sadece Cumhuriyet, Evrensel Yeni Yaşam, ve Birgün gazeteleri manşetten verdi. 

Evrensel Gazetesi gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’ın 1997 yılındaki ve dün yapılan eylemdeki gözaltına alındığı fotoğraflara yer vererek, “700. haftada devletin değişmeyen yüzü” manşetiyle çıktı. 

Yeni Yaşam Gazetesi de aynı fotoğraflara yer verdi. Gazete, “Bu meydan sizin ayanız” manşetini attı. 

BirGün Gazetesi ise, “Anneler devletin ayakları altında” manşetiyle, polis şiddetine dikkat çekti. 

Cumhuriyet Gazetesi de “Bitmeyen zulüm, bitmeyen direniş” manşetiyle çıktı. 

Sözcü Gazetesi, manşetine tutuklu vekil Enis Berberoğlu haberine yer verirken, “Türkiye’de değişen bir şey yok” başlığıyla Emine Ocak’ın fotoğraflarına ilk sayfadan yer verdi. 

Hükümete yakın gazetelerden sadece Hürriyet, ilk sayfasından Cumartesi Annelerine yer verdi. Hürriyet, sağ alt köşesinde küçük bir kutuda “700. hafta engeli” başlığıyla haberi gördü. 

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın 5 Şubat 2011 tarihinde Dolmabahçe’de Cumartesi Anneleri’yle yaptığı görüşmeyi birinci sayfalarına büyük taşıyan hükümet yanlısı ve ana akım gazeteler dünkü polis saldırısı hiç görmedi. Hükümet yanlısı gazeteler bugünkü ilk sayfalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malazgirt Savaşı’na dair yaptığı açıklama ve Ayder Yaylası’na TOKİ’nin yapacağı inşaat haberleri yer aldı. (MA)

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.evrensel.net/haber/360034/iktidara-yakin-medya-cumartesi-annelerini-hic-gormedi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.